Ekonomi

19 Kasım, kader anı

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

TCMB Faiz Kararı / Çin Sanayi Üretimi / İngiltere Enflasyon

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Üzerine Çıkacak (Mı)?

Haftanın Konuşmaları

16 Kasım Pazartesi Saat 16.00 ECB Başkanı Lagarde

17 Kasım Salı Saat 17.00 BoE Başkanı Bailey

20 Kasım Cuma Saat 11.15 ECB Başkanı Lagarde

19 Kasım, Kader Anı…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 52,657,828 – tedaviye pozitif cevap veren 34,140,845 – ölü sayısı 1,291,937 kişiye ulaşmıştır. Global çapta vaka sayısında artış hız kesmeden devam ederken, ikinci dalganın birinci dalgaya göre daha kötü net olarak anlaşılmaktadır. Ekonomilerin yeniden sert önlemler alması ve ekonomilerin kapanabileceği beklentisi artarken, bu durum ekonomik aktivitede yavaşlama algısını tetiklemiştir. Aşı haberinde %90 koruyuculuk açıklaması öne çıksa bile somut adımların gelmesi bekleyişi sürmektedir.

Ekonomik aktivitede yavaşlama ve aşının detayları/uygulanmasına ilişkin bekleyiş borsa endekslerinde yukarı yönlü momentumu azaltmıştır. Buna ilave olarak teşvik paketinden Trump’ın geri adım atması ve yeni Başkan Biden’in resmi olarak 20 Ocak 2021 tarihinde göreve başlayacak olması teşvik paketinin beklenenden hızlı çıkabileceği beklentisini negatif yönde etkilemektedir.

Türkiye tarafında ekonomi yönetiminin değişmesi sonrasında, Türk varlıkları parlayan yıldız olarak finansal piyasaların gündemine oturmuştur. Hazine ve Maliye Yeni Bakanı ve TCMB yeni Başkanı piyasa dostu açıklamaları ile sinyal etkisini başarılı olarak kullanmaktadır. Piyasa tarafında bu açıklamaları referans alarak TCMB’nin 19 Kasım toplantısında politika faizinde sert faiz artışı yapabilir beklentisinin güçlenmesi ve bunu destekleyecek TRY uzun pozisyon raporları ile USDTRY paritesi 8,58 seviyelerinden sert gerilemiştir. Buna ilave olarak TCMB Başkanının bankacılar ile görüşmesi ve aktif rasyosunun devreden çıkabileceği beklentisi ile bankacılık sektörü ralli yapmaktadır.

Büyük resimde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasa dostu mesajlarında TCMB Başkanının yanındayım ve gerekiyorsa acıda olsa doğru reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız vurgusu ekonomi politikalarında değişim olduğunu teyit etmiştir.

5 yıllık CDS 400 seviyesinin altına kadar gerilerken, mevcut durumda 400 seviyesinde dengelenmektedir. TCMB’nin 19 Kasım toplantısında araştırma olarak %10,25 seviyesinde olan politika faizinin %12,25 seviyesine çıkarılarak 200 baz puan ölçülü faiz artışı beklentimiz bulunmaktadır.

Piyasa katılımcıları tarafında Foreks anketine göre 475 baz puanlık artış beklenmektedir.

Faiz artışında 300 baz puan referans olarak kabul edilebilir.

  • 300 seviyesinin altında olası faiz artışları TRY varlıkları ve TRY para birimi için negatif olacaktır.
  • 300 – 475 arasında olabilecek faiz artışı Türk varlıkları için pozitif ama beklenti altında ve beklentinin önceden satın alınması nedeni ile etki sınırlı kalabilir.
  • 475 üzeri olası faiz artışı sürpriz etkisi yaratacağından Türk varlıklarında pozitif yönlü momentum

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %22,86 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 401,605 seviyesi ile 400 seviyesine yakın hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında gerileme ön planda olmaktadır.

 

Kıymetli madenler, yıl başından itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %23,74 – Gümüş %35,78 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı