Gündem

2020 3. Çeyrek sektörel bilanço analizi

BİST-Tüm’de 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre sektörel bazda en yüksek kar artışını Büyük Bankalar ve Holding’ler göstermiştir. Bunlara ek olarak, Dayanıklı Tüketim, Otomotiv ve Savunma Sanayi de sırasıyla en yüksek kar artışı gözlenen sektörler olmuştur. 

Diğer taraftan, 3Ç2020’de Havayolu, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ve Kimyasal Maddeler sektöründe yer alan şirketler grup olarak zarar açıklamıştır. Buna ek olarak, Enerji ve Demir Çelik sektörlerinde yer alan firmaların karlarında da ciddi geri çekilmeler gözlenmiştir. Söz konusu gruplardaki zarar açıklamaları ve kar azalışları toplam karın azalmasındaki ana ektenler olmuştur. 

BİST-Tüm’de 2020 üçüncü çeyrek finansallarını açıklamış 325 şirket bulunmaktadır. Buna göre bu şirketlerin 3Ç2020 toplam ana ortaklık net dönem karı 3Ç2019’a göre %1,9 artarak 28.957mn TL olmuştur.
 

BİST-Tüm’deki Sektörlerin Toplam Kar Artışına Etkileri (İlk Beş ve Son Beş)

Kaynak: Borsa İstanbul, Ziraat Yatırım

Şirket bazında geçen yılın aynı dönemine göre kar artışına en yüksek katkıyı sağlayan şirket Koç Holding olurken, arkasından Ford Otosan, Yapı Kredi ve Doğan Holding gelmektedir.   

Büyük Bankalar (Halkbank hariç-3Ç2020 henüz açıklanmadı) içerisinde yer alan Yapı Kredi Bankası karını bu çeyrekte %90 oranında artırarak kara en olumlu etkiyi yapan şirketlerden olmuştur. Genel olarak bankacılık sektöründe düşük baz etkisi nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre 3. çeyrek karlarında artış gözlenmiş ve bu durum toplam kar artışında en olumlu etkiyi yapmalarını sağlamıştır.  

Holdinglerden Koç Holding’e ek olarak, Doğan Holding, Sabancı Holding ve Şişe Cam grubu öne çıkarken, Dayanıklı Tüketim sektöründe ise Arçelik, Vestel grubu ve Alarko Carrier bu gruptaki kar artışında belirleyici olmuşlardır. Bu sektörleri otomotiv sanayi takip etmiştir. Ford Otosan, Tofaş ve Türk Traktör bu gruptaki artışın öncüleri olmuşlardır. 

Diğer taraftan, Türk Hava Yolları, Pegasus, TAV Havalimanları ve Sasa Polyester ise 3Ç2020’de 3Ç2019’a göre miktarsal olarak BİST-Tüm toplam kar oluşumuna en olumsuz etki eden şirketler olarak ön plana çıkmıştır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını dolayısıyla azalan mobilite, havacılık sektörünü olumsuz etkilemiştir. Sasa Polyester ise bir önceki yılki kar rakamından 3Ç2020’de özellikle kur farkı gideri kaynaklı olarak zarar rakamına geçmiştir. 

Telekom sektöründen Türk Telekom’un karı finansman kaynaklı olarak bu çeyrekte %61 oranında gerilemiş ve toplam kar oluşumunu olumsuz etkilemiştir.

BİST-Tüm’deki Kar Artışına En Pozitif ve En Negatif Etki Eden Şirketler (% Katkı)


Kaynak: Borsa İstanbul, Ziraat Yatırım

BİST-Tüm Karına 3. Çeyrekte En Olumlu Katkı Yapan Şirketlerin Karları

Kaynak: Borsa İstanbul, Ziraat Yatırım

BİST-Tüm’de 3Ç2020 Karını En Çok Düşüren Şirketlerin Karları

Kaynak: Borsa İstanbul, Ziraat Yatırım

FAVÖK Marjları

Aşağıdaki grafikte sektörel bazda 3Ç2020/3Ç2019 FAVÖK marjları verilmiştir. Buna göre, sektörel bazda FAVÖK marjında en yüksek iyileşme Lojistik, Tekstil ve Cam & Seramik sektörlerinde olurken, en fazla düşüş Turizm, İnşaat ve GYO sektörlerinde gerçekleşmiştir.

BİST-Tüm’de Sektörel FAVÖK Marjları


 

Kaynak: Borsa İstanbul, Ziraat Yatırım
 

Raporun Devamı İçin Tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı