Gündem

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

26 Kasım Perşembe günü ABD hisse senedi piyasaları Şükran Günü tatili sebebiyle kapalıydı. Vadeli kontratlar ise yarım gün işlem gördü. Endeks vadelilerinde Dow Jones ve S&P 500 %0,2 civarı ekside, Nasdaq ise yatay artıda kapanış yaptı. Kapanışa doğru satışların artması dikkat çekti.


Avrupa piyasaları ABD’deki tatil sebebiyle düşük hacimle işlem gördüğü günü hafif satıcılı sonlandırdı. Almanya şansölyesi Merkel’ın kısıtlamaları Ocak ayına kadar uzatmayı ve kayak merkezlerini kapatmayı düşündüklerini açıklaması salgının ekonomik etkisi konusundaki endişeleri arttırdı. DAX, Euro Stoxx 50 ve CAC 40 endeksleri yatay ekside, FTSE 100 endeksi %0,4 değer kaybıyla kapanış yaptı. DAX endeksinde bilgi teknolojileri ve emlak sektörleri %1’e yakın primlerle öne çıkarken takdirsel tüketim sektörü %1,1 değer kaybıyla en çok kaybettiren sektör oldu. Deutsche Boerse, Merck ve Delivery Hero %1,5 civarı primlerle endekste en çok yükselen hisseler olarak izlendi. Volkswagen, Daimler ve BMW %1,5-2,5 arası değer kayıplarıyla en çok gerileyen hisseler oldu. İngiltere FTSE 100 endeksinde bilgi teknolojileri ve tüketim sektörlerinde hafif primli kapanışlar görüldü. Alt yapı, emlak ve ham madde sektörleri %1-1,5 civarı değer kayıplarıyla endeksi aşağı çeken sektörler oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle enerji sektörü hisselerinde de satış baskısı hakim oldu.

Tatil sebebiyle ABD’de ekonomik veri açıklanmazken Avrupa tarafında ise Euro Bölgesi M3 para arzı açıklandı. Ekim ayında %10,3 artış beklenen veride %10,5 artış açıklandı. Yarın ise yarım gün tatil sebebiyle ABD’de veri açıklaması olmayacak. Avrupa’da ise Euro Bölgesi tüketici güveni verisi takip edilecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı