Gündem

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Pazartesi günü gelen haberler ile birlikte günü satıcılı kapatan Avrupa Borsaları bugün değer kazanarak kapattı. DAX %0,41, Euro Stoxx 50 %0,10 ve FTSE 100 %0,43, primlenerek günü sonlandırdı. Bu gün İngiltere’de virüse karşı yeni önlemler olarak 22.00 itibari ile eğlence mekânları ile birlikte restoranların kapatılması kararı ve evde çalışma çağrısı yapıldı. Yeni önlemlerin açıklanması ile turizm ve havacılık sektörü değer kaybı yaşadı. Ryanair %2,21, ve Air France %4,35 değer kaybı yaşadı. Airbus ise 15.000 işçi çıkaracağını açıklaması üzerine günü %2,68 düşerek kapattı. Bir diğer işten çıkarma haberi ise Whitbread’den geldi ve yeni açıklanan önlemlerle birlikte %2,84 kayıp yaşadı. Teknoloji sektöründe ise ise Microsoft’un Bethesda için 7,5 milyar dolarlık teklifi üzerine diğer bir oyun yapım firması olan Rovio %1,73 yükseldi. Delivery Hero %4,51, Continental %1,28, SAP %1,15 ve Volkswagen %1,05 primli şekilde günü kapattı. Almanya içi 100 şube kapatacağını açıklayan Deutsche Bank ise %0,94 değer kaybetti.

Amerikan borsaları güne alıcılı başlangıç yaptı. Dow Jones %0,52, S&P 500 %1,05 ve Nasdaq %1,71 değer kazarak günü sonlandırdılar. S&P endeksinde en çok kazanan sektörler isteğe bağlı tüketim, gayrimenkul ve telekomünikasyon olurken finans, enerji ve sağlık sektörü ise en çok değer kaybeden sektörler oldu. Microsoft açıkladığı teklif ile ilgili olarak %2,41 değer kazanırken, Intel, Huawei’ye belirli ürünlerin satışı için lisans aldığı açıklaması üzerine %0,46 primlendi. Tesla 429 seviyesinden yaptığı açılışta, pil günü etkinliği sonrası günü %5,6 değer kaybıyla kapattı. Çeyreklik sonuçlarını paylaşan Nike ise %3,09 değer kazandı. Tik-Tok tarafında halen süren belirsizlik, Trump’ın çoğunluk hissenin alınması gerektiği açıklaması ve buna zıt düşen ByteDance açıklamaları ile Oracle %0,33, değer kaybederken Walmart %0,9 değer kazandı. Teknoloji hisseleri tekrar yükselişe geçerken Amazon %5,69, Facebook %2,66 ve Apple %1,57 değer kazandı. JP Morgan ise FinCen kaynaklı değer kaybını sürdürerek günü %1,09 düşüşle kapattı.

Gün içerisinde açıklanan ABD mevcut ev satışları beklentiye paralel bir şekilde artarak 6,00 M olarak gerçekleşti

Yarın açıklanacak ekonomik göstergeler içinde takip edilmesi gerekenler; Avrupa Birliği PMI Eylül öncü verisi, Almanya PMI Eylül öncü verisi, İngiltere PMI öncü verisi, Japonya Merkez Bankası para politikası, FED Başkanı Powell’in konuşması.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı