Gündem

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi %2 değerlenirken, S&P500 %0.77 primlenerek günü kapattı; Dow Jones yatay eksi kapanış yaptı. S&P500 endeksinde en çok değerlenen sektör IT olurken en çok değer kaybeden sektör hammadde oldu. Dow Jones endeksinde teknoloji yine en çok kazandıran sektör olurken, hammadde ve komünikasyon hizmetleri endeksi aşağı çekti. Geçtiğimiz günlerde 3600 seviyesinin üstünü test eden ancak tutunamayan S&P500 endeksi ise bir kez daha bu seviyeleri test etmeye hazırlanıyor. Hisse özelinde, kendi ürettiği çipe sahip Macbook’ları tanıtan Apple’ın %3, geçtiğimiz gün yeni işlemcisini tanıtan AMD’nin yüksek hacimli bir şekilde %4.2 civarında değerlenmesi dikkat çekti. Microsoft, Intel ve Micron da %2 ila %3 arası değerlendi. Endekste değer kaybederek dikkat çeken hisseler arasında; Occidental %3.9 ve Exxon %1 gerilerken, havacılık sektöründe, American Airlines, Boeing ve United Airlines %2.8 ila %3.8 arasında kayıp yaşadı.

 

Avrupa bölgesinde açıklanan vaka sayıları, ikinci dalga için erken önlem alan ülkeler özelinde kontrol altında denilebilecek durumda iken Fransa’da hastane doluluk oranları kritik seviyelere ulaşmış durumda. Hastanede tedavi görme imkânlarının azalmasıyla birlikte muhtemel olarak artacak ölüm oranları ise ekonomik yavaşlamanın artması anlamına geliyor. Almanya’da da yoğun bakım oranları yüksek olarak açıklansa da sağlık harcamalarına daha yüksek bütçe ayırması, kapasitenin daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlerde ZEW beklentilerinin, tahminlerin altında kalması da ölüm oranlarında beklenen artışa bağlanabilir. Avrupa endekslerine baktığımız zaman ise pozitif bir seyir gördük. Euro Stoxx 50 ve DAX endeksi sırasıyla %0.72 ve %0.4 ile hafif değerlenirken FTSE 100 endeksi ise %1.35 oranında primlendi. Euro Stoxx 50 endeksinde en çok değerlenen sektör %5.2 ile gayrimenkul olurken en çok değer kaybeden sektör enerji oldu. DAX endeksinde de gayrimenkul en çok kazandıran sektörken finans en çok kayıp veren sektör oldu. Endekste, SAP %2.45 değerlenirken Delivery Hero’nun %2 civarında değer kaybetmesi dikkat çekti. FTSE100 endeksinde ise Astra Zeneca, HSBC ve British American Tobacco %3 civarı değerlendi.

Ekonomik takvimin zayıf olduğu günde, Çin M2 para arzını beklentilerin hafif altında %10.5 olarak açıklarken, Amerika’da MBA mortgage başvurularının %0.5 oranında azaldığı açıklandı. Yarın Japonya tarafında Ekim ayı ÜFE, İngiltere’de 3. Çeyrek GSYH ve eylül ayı sanayi üretimi, Almanya’da ekim ayı TÜFE son revizyonu ve son olarak Amerika’da ise ekim ayı TÜFE ve haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı