Gündem

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Geçtiğimiz hafta paylaşılan aşı haberinin ardından, bir aşı haberi de bugün Moderna tarafından yapıldı. Covid-19 aşısının klinik araştırmalarının ön analizinde % 94,5 oranında etkili olduğu şirket tarafından paylaşılırken, %90 etkili olduğu düşünülen Pfizer-BionTech aşısının yaratıcısı Uğur Şahin ise hayatın önümüzdeki kış normale dönebileceğini söyledi. Trump’ın Cuma günü New York eyaletini ele alan sözleri ise bir o kadar yankı uyandırdı. ABD hükümetinin, aşının bulunduğu ve dağıtıma hazır olduğu bir senaryoda New York eyaletiyle paylaşmayacağını duyurdu. Hafta sonu başkan Trump’ın yaptığı çelişkili açıklamalar ise dikkat çekti. Başkan seçilen Joe Biden’in seçimi kazandığını ilk kez kamuoyuna duyuran Trump, kısa süre geçmeden attığı tweette ise sonuçları kabul etmediğini ve kazanacaklarını yineledi. Başkan Trump yönetiminin “Önce Amerika” politikasının Biden ve ekibi tarafından hangi ölçekte devam ettirileceği belirsizliğini korurken, hafta sonunda, Çin ve diğer 14 Asya-Pasifik ülkeleri dünyanın en büyük ticaret antlaşması olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığını imzaladı. Aşı haberinin piyasa tarafından öne çıkardığı seansta ise Dow Jones S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü sırasıyla %1,6 ,%1,2 ve %0,8 oranında primlerle tamamladı. Avrupa endekslerinde de benzer bir tablo görüldü. DAX, Euro Stoxx ve FTSE 100 sırasıyla %0,47, %0,99 ve %1,66 oranlarında değer kazanımlarıyla günü sonlandırdı.

S&P endeksinde yer alan on iki sektörden onu günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, enerji hisselerinse %6,5 oranında gerçekleşen değer kazancı endeksi yukarı taşıdı. Aşı haberine rağmen sağlık hisselerinde %0,4 görülen satışlar ise dikkatleri çekti ve endeksteki en kötü performans gösteren sektör olmasına sebep oldu. Yüksek etkinlik oranı ile piyasanın dikkatini çeken Moderna, aşının 30 gün boyunca buzdolabında korunabileceğini açıklaması önemli ayrıntılardan birisi oldu. Hisse günü %9,6 oranında primlerle tamamladı. Rakip aşı üreticileri Pfizer ve BionTech’in hisseleri ise günü sırasıyla %3,3 ve %13,7 oranında değer kayıplarıyla sonlandırdı. Uber, çeşitli raporlara göre, otonom sürüş ünitesini satmak için sürücüsüz otomobil start-up şirketi Aurora ile görüşmeler halinde. Bir antlaşmaya varılıp varılamayacağı belirsizliğini korurken, şirket hisseleri günü %3,3 civarında artıda tamamladı. Virgin Galactic ise bir sonraki uzay uçuşu testini süresiz olarak ertelediğini açıklamasının ardından uzay turizmi şirketinin hisseleri günü %6,2 düşüşle sonlandırdı. Petrol fiyatlarında son günlerde görülen toparlanmanın bugün devam etmesi Chevron ve Exxon Mobile hisselerine olumlu yansıdı ve %6-7 civarında primlendi. Aşı haberlerinden olumlu etkilenen havayolları ve cruise hisselerine olan ilgi arttı. Amerlican Airlines ve Southwest hisseleri %4 civarında değer kazanırken, Royal Caribbean Cruises ise %7 oranında primlendi.

DAX endeksinde yer alan on sektörün beşi günü ekside tamamlarken, gayrimenkul hisselerinde %3,65 oranında görülen satışlar endeksi aşağı çekti. Takdirsel tüketim ve finans hisselerinin sırasıyla %1,98 ve %1,32 oranında primlenmesi ise endeksi yukarı taşıdı. Volkswagen, yatırımcıları dört yıl önce başlattığı varlık incelemesinin daha anlamlı sonuçlar verebileceğini ikna etmek amacıyla, halka arz veya satış gibi stratejik seçenekler için İtalyan birimlerini hazırlıyor. Lamborghini, Ducati ve Italdesign gibi önemli markalar şirketin altında yer alıyor. Hisse %2,24 oranında primlendi. Sektörün diğer önemli üreticilerinden, BMW ve Daimler de günü %2,9 ve %2,09 oranında değerlenmeyi başardı.

Ekonomik veri akışı zayıf bir gün geride bırakıldı. Piyasalar ABD’nin paylaştığı Empire imalat endeksi verisini takip etti. Aşı haberinin gölgesinde kalan veri, 13,5’luk piyasa beklentisinin oldukça altında 6,3 olarak açıklandı. Japonya’nın paylaştığı üçüncü çeyrek GSYİH öncü verisi ise %4,4’lük piyasa beklentisinin üzerinde %5 açıklandı. Avrupa tarafında paylaşılan önemli bir ekonomik veri ise bulunmadı. Piyasalar yarın ABD’nin aylık bazda paylaşacağı perakende satışları, ithal edilen ürünlerin fiyat endeksi ve endüstriyel üretim verilerini takip ediyor olacak. Avrupa’da ise yarın açıklanacak önemli ekonomik bir veri bulunmamakta

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı