Gündem

ABD borsalarında 50 günlük ortalama

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Dün ABD borsalarında 50 günlük ortalamaya doğru teknik bir yükseliş kaydedilse de kırılganlık devam ediyor. Diğer yandan, dün artıda kapatan ABD borsalarına karşın Asya’da bu sabah alım iştahı zayıf. Dolar’da da toparlanma sürerken, 50 günlük ortalamasının üzerine çıkan Dolar endeksi (DXY), dipte yaptığı dönüş formasyon hedefine henüz varmamış gözüküyor. Dolayısıyla kısa vadeli güçlü Dolar temasıyla risk iştahında baskı sürebilir. Bugünkü PMI’ların zayıf gelmesi durumunda da bu baskı biraz daha belirginleşebilir. Yurtiçi tarafta ise Doğu Akdeniz ile ilgili haber akışı ön plana çıkarken, diplomatik görüşmelerde ilerleme sağlandığı gözleniyor. Bu kapsamda Doğu Akdeniz konusu endekste pozitif fiyatlanmaya devam edebilir ve kurdaki görüntüye rağmen BIST100 endeksindeki pozitif ayrışma bugün de sürebilir. Endeks, güne alıcılı bir görüntüyle başladıktan sonra gün içerisinde 1.100 seviyesinin üzerinde kalma denemeleri yapabilir.

 
       

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD borsaları teknoloji hisselerinin katkısıyla dün alıcılı bir şekilde kapanırken, Asya borsaları bugün bu görüntüyü sürdürmekte zorlanıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, toparlanma konusunun son derece belirsiz olduğunu yinelerken, daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu vurguladı. İngiltere Başbakanı Johnson salgında ikinci dalgayla mücadele etmek için insanlara mümkün olduğu takdirde evden çalışmalarını söyledi ve barlara ve restoranlara erken kapanmaları talimatı verdi. Bu arada İngiltere Merkez Bankası, yeniden artışa geçen koronavirüs vaka sayısı ve anlaşmasız Brexit ihtimaline karşın negatif faizle ilgili teknik çalışmaların zaman alacağını ifade ederek negatif faiz uygulamasına yakın olunmadığına dair sinyal verdi.

Bugün eylül ayına ilişkin imalat ve hizmet PMI öncü verileri ağırlıklı bir gün olacak. Fed Başkanı Jerome Powell, TSİ 17’de Temsilciler Meclisi’nin Koronavirüs Krizi Seçilmiş Alt Komitesi’nde Fed’in koronavirüs salgınına verdiği yanıtlar konusunda sunum yapacak ve soruları yanıtlayacak. Ayrıca Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ın ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın konuşmaları izlenecek.

  • ABD’de ağustos ayı PMI dataları genişleme bölgesinde gelmişti. Fed son toplantısında ekonomik projeksiyonlarında bu sene için daralma tahminini azalttı. Her ne kadar Fed ekonomik toparlanmadaki belirsizliğe vurgu yapsa da bu seneye ilişkin beklentilerinde kısa vadede keskin bir değişim beklemiyor. Dolayısıyla ABD’de PMI verilerinin eylülde genişleme bölgesinde kalması beklenebilir. Fakat bundan sonraki süreçte vaka sayılarının gelişimi, seçimlerin seyri gibi faktörler PMI verilerinin ve ekonomik toparlanmanın seyri açısından kritik olacak.
  • Euro Bölgesi’nde geçen ayki imalat PMI verileri, hizmet PMI verilerinden daha olumlu gelmişti. Euro Bölgesi ağustos imalat PMI verisi hızında yavaşlama olmasına rağmen 51,7 gelmişti fakat istihdam alt endeksi daralma bölgesinde kalmıştı. Hizmet PMI ise ağustosta 54,7’den 50,5 seviyesine gelerek durağanlık bölgesine yaklaşmıştı. İmalat PMI’daki duruma benzer şekilde istihdam alt endeksi daralma bölgesinde kalmıştı. Bölgede Fransa ve İspanya’nın PMI verileri ise ağustos ayında daralma bölgesinde kalmıştı, eylülde nasıl seyrettiği izlenecek.

Dün yurt içinde eylül ayı tüketici güven endeksi açıklandı. Endeksin uluslararası karşılaştırılabilirliğini sağlamak amacıyla tüketici güven endeksi hesaplama metodolojisi değişti. Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi ve gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksleri çıkarılarak, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu ve gelecek 12 aylık dönemde tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksleri eklendi. TÜİK, eski seri ile yeni seriyi bir arada yayınlarken, eski yöntemle hesaplananan tüketici güven endeksi bu ay 59,6 seviyesinden 61,8 seviyesine yükseldi. Yeni yöntemle hesaplanan tüketici güven endeksi ise 79,4’ten 82 seviyesine yükseldi. Anket soruları ve alt endeksler incelendiğinde neredeyse bütün kalemlerde artış dikkat çekti. Mevcut dönemde hanenin maddi durumundaki aylık %5,8’lik artış ve gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisindeki %4,8’lik artış endeksi yukarı çeken ana kalemler oldu.

ŞİRKET HABERLERİ 

Doğan Şirketler Grubu Holding (DOHOL, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu’nun 22.09.2020 (dün) tarihli toplantısında, sermayesinde %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı DHI Investment B.V.’nin (“DHI”), banka ve finans kuruluşları ile mevcut ilişkilerini geliştirmek ve yeni ilişkiler tesis etmek suretiyle, Grubun ilerde değerlendirebileceği yurtiçi ve yurtdışı hisse ve/veya varlık devralma projelerinin iyi koşullarla finansmanın sağlanmasının temin edilmesi amacıyla yurtiçi ve yurtdışı banka ve finans kuruluşları nezdinde yeni kredi limitleri tahsisi konusunda yetkilendirilmesine ve bu amacın gerçekleştirilmesi için, DHI’nin ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere, 100mn Avro tutarında artırılmasına ve artırılan bu tutarın DHI’nin Türkiye’de bulunan banka hesabına ödenmesine karar verilmiştir.

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): Halka arz çalışmalarının yürütüldüğü ve şirketin bağlı ortaklığı konumundaki Çan Kömür ve İnşaat A.Ş. nezdindeki diğer hisseler dün itibariyle pay devir işlemi kapsamında ODAŞ Elektrik Üretim San. Tic. A.Ş. tarafından devir alınmıştır. Böylelikle Şirket, Çan Kömür ve İnşaat A.Ş.’de %100 oranında tek pay sahibi konumuna gelmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’nin twitter sayfasında yapılan açıklamaya göre akaryakıt fiyatlarında indirim 23/09/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 19 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir. Kaynak: Matriks

SPK: SPK, özsermayesi eksi olan ve son dönemde sert hareketler yaşanan hisseleri takibe aldı. Borsaya yeni katılan 500 bine yakın küçük yatırımcının mağdur olmasını önlemek için geçen hafta önemli düzenlemeler yapan Borsa İstanbul (BIST) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), şimdi de son dönemde sert fiyat hareketleri yaşanan, özellikle özsermayesini kaybetmiş şirketlerin hisselerini mercek altına aldı. Bu tahtalardaki tüm işlemleri didik didik incelemeye başlayan SPK ve BIST yönetimi, aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımları da yakından takip ediyor. Kaynak: Sabah

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Arena Bilgisayar (ARENA, Sınırlı Pozitif): Şirket, Tecno Mobile Limited firması ile; Tecno marka cep telefonlarının Türkiye genelinde dağıtımına ilişkin distribütörlük anlaşması imzalanmıştır. 2006 yılında kurulan “Tecno Mobile” (TECNO) 60’tan fazla ülkede cep telefonu, tablet ve aksesuar alanlarında faaliyet göstermektedir. 2019 itibarıyla 3.6 Milyar Amerikan Doları ciroya sahip Çin merkezli “Transsion Holdings Co. Ltd.”‘nin iştirakidir. Transsion Holdings, 2019 itibarıyla 137 Milyon adet cep telefonu sevkiyatı ile dünya pazarında 4.lüğe ulaşmıştır. İmzalanmış olan distribütörlük anlaşması ile elde edilecek yıllık cironun 300 milyon Türk Lirası üzerinde olması beklenmektedir.

Lokman Hekim (LKMNH): Grubun 2002 yılında açılan ilk hastanesi olan Lokman Hekim Etlik Hastanesinde sağlık hizmet talebini karşılamak ve sağlık hizmeti kalitesini artırmak amacıyla mevcut hastane binası yanına ek bina yapılmasına ilişkin Sağlık Bakanlığı ruhsatlandırma işlemlerinin 22.09.2020 tarihi itibariyle tamamlandığını ve Yeni Etlik hastanesinin sağlık hizmet sunumuna başladığı duyurulmuştur. Böylece Lokman Hekim Etlik Hastanesi’nin 37 olan yatak kapasitesi %170 artarak 63 yatak ilavesi ile 100 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Yeni Etlik Hastanesinin faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut hastanenin modernizasyon çalışmalarına bugün itibariyle başlanmış olduğu ve 2021 yılının ilk yarısında tam kapasite faaliyete geçmesini planlandığı açıklanmıştır.

Ayrıca 2019 yılı kar payı ödemesinin 6102 sayılı kanunun geçici 13.maddesinde belirtilen sürenin uzamasına istinaden şirket 2.taksit tarihinin güncellenmiştir. Buna göre kesinleşen nakit kar payı hak kullanım tarihi 04.01.2021’dir. 

Sönmez Pamuklu (SNPAM):01.07.2020 tarihinde bildirilen %30’luk üretim kapasitesi yakın zamanda yapılan testler ve gelişmeler üzerine 22.09.2020 tarihli yönetim kurulu kararı ile %70 seviyesine çıkarılmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %10,61 seviyesinde sabit kaldı. Salı günü TCMB 10 milyar TL tutarında geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı %11,40’tan fonladı. Ayrıca salı günü TCMB GLP kanalıyla %11,25’ten 17,3 milyar TL fonlama yaptı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 259,1 milyar TL ile 205 milyar TL’si (10 milyar TL 3 aylık,%6,75 + 195 milyar TL 1 aylık,%10,91) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 10,4 milyar TL’si BİST’te %9,75’ten, 17,3 milyar TL’si BAPP’ta %9,75’ten ve diğer geri kalan 9 milyar TL TCMB bünyesinde %9,75’ten kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,67 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,66-%0,68 bandında hareketin ardından, %0,67 seviyesinden günü kapattı. 

​Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde hacmin çok zayıf olduğu piyasada faizlerde yataya yakın ve  sınırlı düşüş ağırlıklı hareketler gözlendi.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı