Gündem

ABD’de seçim sonuçlarının netleşmesi beklenirken

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

ABD’de seçim sonuçlarının netleşmesi beklenirken, Demokratların adayı Biden’ın önde (delege sayısında) olduğu gözleniyor. Diğer yandan, devam eden oy sayımlarında kritik eyaletlerde Trump’ın arayı kapattığına yönelik haberlerle piyasalarda dalgalanma gözleniyor. Seçim sonuçları netleşene kadar piyasada oynaklık devam edebilir. Dün 8,54’lü seviyelere kadar yükseldikten sonra akşama doğu aniden düşen ve günü 8,41 seviyesinden kapatan Dolar /TL ise dünkü kapanış seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dün kurda yaşanan düşüşte herhangi bir haber gözlenmese de etkisi endeks üzerinde bu sabah da devam edebilir ve BIST100 endeksi güne hafif alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Bankacılık endeksi dün kapanışa doğru gelen alımlarla günü %3,7 oranında yükselişle kapatmıştı.         

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD seçimlerinin netleşmesi beklenirken, bugün küresel hizmet PMI verilerinin izleneceği güne merhaba diyoruz.

Bugün ABD tarafında TSİ 17.45’te ekim ayına ilişkin hizmet sektörü PMI nihai verisi takip edilecek. Endeksin ekimde 54,6’dan 56’ya yükselerek sektörde büyümenin hızlandığına işaret etmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 17’de ekim ayına ilişkin ISM imalat dışı PMI endeksinin büyüme bölgesindeki güçlü seyrini sürdürmesi bekleniyor. Öte yandan, TSİ 16.15’te ekim ayı ADP özel sektör istihdamın 749 bin kişiden 650 bin kişi seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Avrupa tarafındaekim ayına ilişkin hizmet sektörü nihai verileri açıklanacak. Avrupa ülkelerinde salgın kapsamında artan kısıtlayıcı tedbirlerle hizmet sektörü PMI’ları ekimde baskılandı. Öte yandan, TSİ 11’de AB Maliye ve Ekonomi Bakanları Toplantısı ve TSİ 18’de ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’in konuşması izlenecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 14.30’da ekim ayı reel efektif döviz kuru (REDK) verisi açıklanacak. Eylül ayı reel efektif döviz kuru endeksi (REDK), döviz kurundaki gelişmelerin etkisiyle %2,5 azalarak 62,21 seviyesine gerilemişti. REDK’daki düşüş ise TL’nin reel olarak değer kaybı gösterdiğine işaret etmekte. Enflasyon Raporu’nda TCMB Başkanı, TL’nin aşırı değersiz olduğunu değerlendirirken, olağanüstü dönemi de baz alarak önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucu görülmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebileceğimizi belirtmişti. Ayrıca TSİ 10’da TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri Değerlendirmesi yayınlanacak.

Ekim ayında TÜFE, beklentilerle uyumlu olarak aylık bazda %2,13 artış gerçekleştirdi. Yıllık enflasyon %11,75 seviyesinden %11,89 seviyesine çıktı ve hazirandan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Döviz kuru hareketlerinin yansımasıyla ÜFE enflasyonundaki artışın hızlandığını görüyoruz ve ÜFE ardı ardına üç aydır %2’nin üzerinde aylık artış göstermekte ve ekim ayında %3,55 artışla Eylül 2018’den bu yana en yüksek aylık artışını gerçekleştirdi. Yıllık ÜFE, %14,33 seviyesinden %18,2 ile son 16 ayın en yüksek seviyesinde. Döviz kuru hareketleriyle çekirdek enflasyon ise yıllık %11,32 seviyesinden %11,48 seviyesine yükseldi.

Hatırda kalması gerekenler:

  • Gıda kalemi, taze meyve ve sebze kaynaklı işlenmemiş gıda grubu ve ekmek ve tahıllardaki fiyat artışının etkisiyle işlenmiş gıda kaynaklı olarak enflasyonu 0,70 puan yukarı çekti. Eylülde mevsimselliğe karşın giyim ve ayakkabı kaleminde yukarı yönlü fiyat ayarlaması görmemiştik, ekimde de aylık %6,8 artışın geçtiğimiz yıllardaki aynı dönemdeki artışlara göre sınırlı kaldığını görüyoruz. Otomobillerde ÖTV düzenlemesinin etkisi sürerken, döviz kuru gelişmelerinin etkisiyle otomobil ve motosiklet fiyatlarında artış öne çıktı ve uçak biletindeki artışın da etkisiyle ulaştırma kalemi 0,33 puanla TÜFE’ye artış yönlü etkide bulundu. Ekim ayında elektriğe yapılan zam ile birlikte konut kalemi 0,28 puan enflasyona etkide bulundu. Onu kur hareketlerinin yansımasını en belirgin hissettiğimiz kalemlerden biri olan ev eşyası (mobilya, beyaz eşya, yatak…) izledi. Enflasyona katkısı sınırlı olsa da lokanta ve otellerin alt kalemlerinin hepsinde artış gördük, çeşitli mal ve hizmetlerde ise 34 alt kalemin 27’sinde artış görüyoruz. Eğitimde KDV indirimi eylülde enflasyonu düşüş yönlü etkilemişti, ekimde yatay bir görünüm sergilemiş. Hizmet enflasyonunda ise salgının ilk dönemine göre daha yavaş fiyat ayarlamaları gözleniyor. Kur etkisiyle temel mallardaki fiyat artışı ise %3,3 artışla iki yılın en yüksek artışını gösterdi.

                          

  • Gıda ürünleri, ana metal sanayi, tekstil ürünleri, fabrikasyon metal ürünleri, kok ve rafine ürünleri, kimyasal ile kauçuk ve plastik ürünleri ile elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı ÜFE’deki aylık değişime etkisi en belirgin olan kalemler oldu. ÜFE’yi ana sanayi gruplarına göre incelediğimizde ara malı ve sermaye malının öncülük etmesiyle bütün kalemlerin aylık bazda arttığını görüyoruz.
  • Fiyatların genele yayılma derecesi hakkında bilgi veren ve fiyatı artan ürünler ile azalanlar arasındaki yüzde farkı gösteren enflasyon yayılım endeksini incelediğimizde önceki aya göre fiyat artışlarının daha genele yayıldığını gözlemlemekteyiz.
  • Firmaların döviz kurundaki değişimi fiyatlara yansıtmayı sürdürmesiyle TÜFE üzerindeki maliyet baskısını önümüzdeki dönemde hissetmeye devam edebiliriz. Bundan dolayı gelecek yılın ilk çeyreğinde enflasyonun %12 civarında seyretmesi mümkün görünüyor. ÜFE, tarihsel olarak aylık %0,9 artış gösterirken, ekim ayında döviz kuru ve elektrik fiyatlarındaki ayarlama ile %3,55 artışla ortalamanın üzerinde gerçekleşti.

                          

ŞİRKET HABERLERİ 

Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz’ın 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 82,5mn TL ile hem piyasa beklentisi olan 60mn TL’nin, hem de bizim beklentimiz olan 73mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, Tüpraş’ın beklentimizden daha düşük dönem zararı kaydetmesinin etkisiyle özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirlerin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur.  Şirketin üçüncü çeyrek satış gelirleri, satış miktarındaki %16’lık artış ve LPG fiyatlarındaki dolar bazındaki düşüşe karşın kurlardaki artışın etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,5 oranında artarak 3.045mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar ise satış hacmindeki artış ve 40mn TL stok karı yazılmasının olumlu katkısıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,6 oranında artarak 336,7mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3Ç2019’daki %10,9’dan %11,1 seviyesine yükselmiştir. Şirket’in operasyonel giderleri aynı dönemde %5,8 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 2,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket’in faaliyet karı %33,6 oranında artarak 171,8mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü de aynı dönemde %38 oranında artarak 207,7mn TL’ye ulaşırken, FAVAK marjı da %5,9’dan %6,8’e yükselmiştir. Diğer taraftan, iştiraklerin 3Ç2019’daki 11,7mn TL’lik pozitif etkisi 3Ç2020’de Tüpraş’ın zarar açıklaması kaynaklı 11,7mn TL zarara dönmüştür. Finansman giderleri ise 59,8mn TL’den 44,9mn TL’ye gerilerken, vergi gideri ise 12mn TL’den 33,9mn TL’ye yükselmiştir. Tüm bunların etkisiyle net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,6 oranında artarak 82,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamına karşın, ilk çeyrekteki yüksek zarar rakamının etkisiyle Şirket’in Ocak- Eylül dönemi 103,1mn TL net dönem zararı oluşmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde 198,7mn TL net dönem karı kaydedilmişti.
 
Aygaz bir önceki çeyrek güncellediği beklentileri aynen korumuştur. Buna göre Aygaz 2020 yılı otogaz satış miktarını 660-700bin ton, tüplügaz satış miktarını 285-300 bin ton öngörürken, %41,5-43,5 tüplügaz pazar payı ve  %21,4-%22,6 aralığında otogaz pazar payı beklemektedir.
 
Akçansa (AKCNS, Sınırlı Pozitif): Akçansa 3Ç2020’de 64,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bizim beklentimiz Şirket’in bu çeyrekte 52mn TL kar elde etmesi yönündeyken, piyasanın ortalama kar beklentisi 59mn TL idi. Operasyonel karlılık beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi ve net finansman gideri beklentimize karşın Şirket’in net finansman geliri kaydetmesi tahminimizde sapmada etkili olmuştur. Akçansa 3Ç2019’da ise 28mn TL ana ortaklık karı elde etmişti. Şirket’in satış gelirleri, ihracatın önemli desteği ile birlikte yıllık %10 oranında artarak 537,1mn TL’ye yükselmiştir. Maliyetler ise sadece %3,3 oranında artmış ve 421,2mn TL olmuştur. Bu çerçevede, brüt kar yıllık %43,5 oranında artarak 115,9mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı ise 5,1 puan artarak %21,6 olmuştur. FAVÖK de yıllık %43,5 oranında artarak 118mn TL’ye (ortalama piyasa beklentisi 108mn TL) yükselirken, FAVÖK marjı 5,2 baz puan artarak %22,0 olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket bu çeyrekte 2,6mn TL net finansman geliri kaydetmiştir. Şirket 3Ç2019’da 37,4mn TL net finansman gideri kaydedilmişti.  

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Akçansa’nın 2020 Ocak – Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,2 oranında artarak 73,6mn TL’ye yükselmiştir.

Çimsa (CIMSA, Pozitif): Çimsa 3Ç2020’de 97,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bizim beklentimiz Şirket’in bu çeyrekte 46mn TL kar elde etmesi yönündeyken, piyasanın ortalama kar beklentisi 50mn TL idi. Brüt karın beklentimizin üzerinde gelmesi tahminimizdeki sapmada ana faktör olmuştur. Çimsa’nın 3Ç19’daki ana ortaklık net karı ise 8,3mn TL idi. Şirket’in satış gelirleri yıllık %39,7 oranında artmış ve 3Ç2020’de 660,1mn TL’ye yükselmiştir. Diğer yandan, maliyetler ise %27,0 oranında artarak 494,4mn TL olmuştur. Buna bağlı olarak brüt kar yıllık %98,8 oranında artmış ve bu yılın üçünü çeyreğinde 165,8mn TL’ye yükselmiştir. FAVÖK de yıllık %115,3 oranında artarak 164,6mn TL olurken (ortalama piyasa beklentisi 119mn TL), FAVÖK ve brüt kar marjı sırasıyla %24,9 ve %25,1 olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %16,2 ve %17,6 idi. Diğer yandan, Şirket’in net finansman gideri yılın 3. çeyreğinde 82,3mn TL (3Ç2019: 48,6mn TL) olarak gerçekleşirken, Şirket özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan 36,1mn TL gelir kaydetmiştir.

Üçüncü çeyrek karı sonrasında Çimsa’nın 2020 Ocak – Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 135,5mn TL’ye yükselmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 31,5mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklanmıştı.  

Enerjisa Enerji (ENJSA, Sınırlı Pozitif): Şirket’in üçüncü çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %92,9 oranında artarak 638,6mn TL’ye yükselmiş ve ortalama piyasa beklentisi olan 437mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,4 oranında artan şirketin brüt karı ise %7,4 oranında artarak 1.611,7mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %13,8 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 3Ç2019’da kaydedilen 143mn TL’lik gidere karşın 3Ç2020’de kurların da olumlu katkısıyla 91,7mn TL gelir kaydedilmiş ve böylece faaliyet karı %32,7 oranında artarak 1.112,2mn TL’ye ulaşmıştır. Ayrıca finansman giderleri de 399,6mn TL’den 296,3mn TL’ye gerileyerek karlılığı desteklemiştir.

Üçüncü çeyrekteki yüksek kar rakamıyla birlikte Şirket’in Ocak-Eylül dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %70,5 oranında artarak 1.346,9mn TL’ye ulaşmıştır.

Karsan Otomotiv (KARSN, Pozitif): Şirket 3Ç2020’de 10,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Karsan 12,1mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştı. Satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,1 oranında artan şirketin maliyetleri ise %0,9 oranında azalmış ve buna bağlı olarak da brüt kar %63,9 oranında artarak 104,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde operasyonel giderler %19,4 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler ise 134,5mn TL’yi göstermiştir. Böylece faaliyet karı 229,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. 3Ç2019’daki faaliyet zararı 4,5mn TL idi. Yatırım faaliyetlerinden 1,6mn TL gelir kaydedilmiştir. 218,7mn TL’lik (3Ç2019 4,5mn TL finansman geliri) finansman gideri sonrasında vergi öncesi kar 12,8mn TL olurken, ana ortaklık net dönem karı da 10,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 6,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 20,4mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Şok Marketler (SOKM, Pozitif): Şirket 3Ç2020’de 53,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Piyasanın kar beklentisi 52mn TL idi. Bir önceki yılın aynı döneminde 29mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Şirket’in satış gelirleri yıllık %27,3 oranında artarak 5.484mn TL’ye çıkarken, brüt kar %25,8 oranında artarak 1.275mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler ise %25,6 oranında artarak 938,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 140,1mn TL gider kaydeden şirketin faaliyet karı 196,6mn TL’yi göstermiştir. 3Ç2019’da faaliyet karı 119mn TL idi. Şirket’in 3Ç2020 FAVÖK’ü ise %23,1 artışla 312,9mn TL olurken FAVÖK marjı 0,2 puan azalışla %5,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. 3,8mn TL yatırım faaliyetlerinden gelir kaydedilirken, şirketin 3Ç2020’deki finansman gideri 135mn TL olmuştur. Böylece şirketin ana ortaklık payına düşen net dönem karı 53,3mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 109,1mn TL olmuştur. 2019’un aynı dönemindeki ana ortaklık net dönem zararı 150,8mn TL idi.

Şirket 2020 yılı beklentilerini revize etmiştir. Şirket 2020 yılında, satış gelirlerinin %28 (+-%2) (eskisi %24 (+-2%)) artmasını beklemektedir.  Yeni mağaza açılışı hedefi 900 (+-50) (eskisi 750(+-50)) adet olup, TFRS 16 etkisi dahil FAVÖK marjı beklentisi ise değişmeyerek %9,5’tir (+-0,5%). Şirket 2020 yılında 430mn TL (eskisi 350mn TL) yatırım harcaması yapmayı öngörmektedir.

Tüpraş (TUPRS, Sınırlı Pozitif): Tüpraş’ın 3Ç2020 ana ortaklık net dönem zararı 420,1mn TL ile hem piyasa beklentisi olan ortalama 633mn TL ana ortaklık net dönem zararının hem de bizim beklentimiz olan 745mn TL ana ortaklık net dönem zararının altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, operasyonel karlılığın beklentimizden iyi gelmesi (FAVÖK beklentimiz 635mn TL – gerçekleşen 961mn TL) ve finansman giderlerinin beklentimizin altında kalması etkili olmuştur. Tüpraş’ın satış gelirleri 3Ç2020’de bir önceki yılın aynı dönemine göre, satış miktarındaki %14,8 oranında gerilemenin ve kurlardaki artışa karşın dolar bazında petrol fiyatlarının düşük seviyelerde olmasının etkisiyle, %26,9 oranında azalarak 17 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Görece düşük kapasite kullanımı ve salgın nedeniyle azalan talebe bağlı oluşan düşük marjlara karşın, 1.439mn TL’lik stok gelirinin olumlu katkısıyla (3Ç2019’da 692mn TL stok zararı) brüt kar ise %2,9 oranında artarak 1.190,3mn TL’ye yükselmiştir. Böylece brüt kar marjı da 3Ç2019’daki %5’ten %7’ye yükselmiştir. Akdeniz rafineri marjında kötüleşme devam etmiş ve üçüncü çeyrekte negatif -1,95$/varil olarak (2Ç2020 -0,57$/varil, 3Ç2019’da 3,26$/varil) gerçekleşmiştir. Tüpraş’ın net rafineri marjı da 3Ç2019’daki 4,01$/varilden, dizel ve jet yakıtı marjlarındaki düşüşlerin etkisiyle 3Ç2020’de 2,13$/varile (2Ç2020’de 0,94$/varil) gerilemiştir. Stoklar Tüpraş’ın net rafineri marjına üçüncü çeyrekte 2,9$/varil olumlu katkı sağlarken (1.439mn TL stok geliri), 3Ç2019’da ise 1,4$/varil (692mn TL stok zararı ) olumsuz etki yapmıştı. Operasyonel giderler aynı dönemde %10,9 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 3Ç2020’de kur kaynaklı 491,8mn TL gider kaydedilmiş ve buna bağlı olarak da sadece 199mn TL faaliyet karı elde edilmiştir. Şirket’in FAVÖK’ü ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,5 oranında artarak 960,9mn TL’ye yükselmiştir. (2Ç2020’de 501,6mn TL FAVÖK kaydedilmişti). Üçüncü çeyrekte iştiraklerden 78mn TL gelir kaydedilirken, finansman tarafında ise net finansman giderleri 817,3mn TL’den 833,1mn TL’ye yükselmiştir. Tüm bunların etkisiyle şirket üçüncü çeyrekte 555,9mn TL vergi öncesi net dönem zararı kaydetmiştir. 160,9mn TL’lik vergi gelirinin katkısıyla ana ortaklık net dönem zararı 420,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket 3Ç2019’da 155,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

Üçüncü çeyrek zarar rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem zararı 2.870mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 339,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydedilmişti.

Tüpraş üçüncü çeyrek finansalları ardında daha önce revize ettiği (9 Ekim) 2020 yılı hedeflerini aynen korumuştur. Tüpraş üçüncü çeyrek finansalları öncesi, Covid-19 salgınının küresel çapta akaryakıt ürünleri talebi üzerinde oluşan olumsuz etkisinin devam etmesi ve yüksek seyreden ürün stokları nedeniyle küresel akaryakıt ürün marjları önemli ölçüde zayıfladığından 2020 beklentilerini aşağı yönlü güncellemişti. Buna göre Tüpraş 2020 yılı için Akdeniz net rafineri marjını 1,0-2,0$/varilden yaklaşık -0,5$/varile çekerken, kendi net rafineri marjını da 3,0-4,0$/varilden (2019 gerçekleşen 3,67$/varil) yaklaşık 1$/varile indirmişti.  Şirket’in 2020 yılı yatırım harcaması beklentisini de 125mn dolardan 115mn dolara revize ederken, Tüpraş 2020 yılı üretim miktarı yaklaşık 24mn tondan 22 milyon tona, yaklaşık 25mn ton satış hedefini de 23mn tona çekmişti.
 

SEKTÖR HABERLERİ

Otomotiv: ODD verilerine göre Ekim ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2019 Ekim’e göre %93 artarak 94,733 adet olurken, yılın ilk 9 ayında pazar bir önceki yılın aynı dönemine göre %78,1 artışla 588,354 adete yükselmiştir. 2020 otomotiv sektörü toplam pazarının 725,000-775,000 adet aralığında olması tahmin edilmektedir (Önceki: 700,000-750,000).

Turizm: Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimiyle, Kovid-19 sebebiyle sıkıntı yaşayan turizm sektörüne Kredi Garanti Fonu ile bankalar aracılığıyla 10 milyar lira kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021’yi aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz olmak üzere 48 ay vadeli olacak.

DİĞER SİRKET HABERLERİ

Çemaş Döküm (CEMAS): Şirket bağlı ortaklığı BND Elektrik Üretim A.Ş.’nin 02.11.2020 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında şirketin 34mn TL olan ödenmiş sermayesinin 25mn TL azaltılarak 9mn TL’ne düşürülmesine ve eş zamanlı olarak 80mn TL nakit, şirkete verilmiş olan sermaye avansından arttırılmak üzere 89mn TL’ne yükseltilmesine karar verildiği duyurulmuştur. Sermaye artırımı sonrasında BND Elektrik Üretim A.Ş. sermayesinin %89,89’u Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.’ne, %6,98’i Özışık İnşaat ve Enerji A.Ş.’ne, %3,13’ü Niğbaş Niğde Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne ait olmuştur.

Ege Gübre (EGGUB, Pozitif): Şirket’in 3Ç2020’deki net dönem karı 29,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 16,5mn TL kar açıklamıştı. Şirket’in satış gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık %30 oranında artarak 145,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %58,5 oranında artmış ve 50mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderleri %80,4 oranında artan şirket, diğer faaliyetlerden ise 7,2mn TL gider kaydetmiştir. Böylece şirketin esas faaliyet karı 28,2mn TL olmuştur. Yatırım faaliyetlerinden 1,7mn TL gelir, finansman tarafında ise 5,6 gelir kaydeden şirketin vergi öncesi karı 35,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. 6,2mn TL vergi gideri sonrası şirketin net dönem karı 29,3mn TL olmuştur. Üçüncü çeyrek karı sonrasında Şirket’in 2020 yılının ilk dokuz ayındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %92,1 oranında artarak 80,2mn TL’ye yükselmiştir.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri (PRKAB): Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yapılan TKABY.54 Referanslı, Yenibosna GIS TM – Veliefendi GIS TM 154 kV, 1600mm² XLPE İzoleli Yeraltı Güç Kablosu Bağlantı Projesi Yapım İşi ihalesi için Şirket tarafından verilen teklifin en düşük teklif olduğu öğrenilmiştir. İhale teknik değerlendirme aşamasındadır.
  
FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %13,45 seviyesinden %13,94 seviyesine yükseldi. TCMB, salı günü GLP kanalıyla piyasayı 48,8 milyar TL %14,75’ten fonladı. TCMB salı günü geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %14,99’dan) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 213,8 milyar TL ile 165 milyar TL’si (%13,71 faizle) geleneksel repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. 

​ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,84 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,84-%0,90 bandında hareketin ardından, %0,90 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 30 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20 baz puana varan yükselişler görüldü.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı