Sağlık

Akıllı Lens Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Akıllı Lens Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

İnsanlar için göz çok önemli bir organdır ve zaman zaman gözlerde istenmeyen rahatsızlıklar oluşabilir. Bu da insanların yaşantısını olumsuz olarak etkiler. Özellikle belirli bir yaştan sonra yaşanan görme sorunları, kişinin eve kapanmasına neden olur.

En çok yaşanan durumlardan birisi de bulanık görme olarak bilinir. Bulanık görmenin çeşitli birçok nedeni vardır. İlk olarak sorunun kaynağı bulunup, daha sonra da uygun tedavi yöntemi ile çözüm bulunabilir.

Bulanık görme bazen iki gözde olurken, bazen de tek gözde olur. Genel manada bakıldığı zaman, gözde dumanlı bir yapı oluşur. Eğer kişinin yaş grubu ileri ise bunun başlıca sebebi, katarakt olabilir. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra, kesin tanı koyulabilir. Genç yaşta birinde aniden bulanık görme durumu varsa, bunun sebebi, nörolojik hastalıklar da olabilir. Bu yüzden mutlaka muayene edilmesi gerekir. Göz ihmal edilmemesi gereken bir organdır.

Bulanık Görme Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Bulanık görme tedavisi kişide çok ileri derece de görme kaybı olmadan mutlaka yapılmalıdır. İlk olarak gerekli muayeneler yapıldıktan sonra, kişiye uygun olan tedavi yöntemi seçilir ve uygulanır. Genel olarak lazer tercih edilir. Etkili ve zararsız bir yöntemdir. Kişinin daha iyi görmesini sağlar.

Bulanık Görme Tedavi Yöntemleri

Bulanık görme tedavisi yöntemleri değişliklik gösterir. Kişi de hangi rahatsızlık varsa ona göre seçilir. Başlıca görülme sebepleri, astigmat, miyop ve hipermetrop olarak bilinir. Miyopluk da uzağı görme problemi vardır. Hipermetrop yakını görme sorunudur. Bu kişiler uzağı iyi görür. Bu tip hastalarda pek çok rahatsızlık vardır. Genel olarak tedavi yöntemleri aynıdır.

Gözlük kullanımı, cerrahi işlem, kontakt lens, ya da refraktif tedavi tercih edilebilir. Bu kişiler hem göz yorgunluğu hem de iyi görmemekten şikâyet edenler. Tedavi olmak iyi sonuçlar verir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıp alanında da ciddi gelişmeler olmuştur.  Mutlaka bir göz sorununuz varsa, ihmal etmeden tedavi ettirmeniz, ilerlemesini engeller ve daha net görürsünüz.

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt ameliyatı ileri yaş grubu insanlar da çok görülür ve katarak ameliyatı fiyatları merak edilir. Bunun nedeni kişinin kendi isteğine göre olmasından kaynaklanır ve özel bir hastane de yapılmalıdır. 45 yaş üstü kişiler de daha çok görülen bir hastalıktır. Sosyal hayatı son derece olumsuz etkiler. Bu kişiler de iki gözde de çift görme, bulanıklık olması, gece körlüğü gibi sorunlar vardır.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Katarakt diğer hastalıklar gibi ilaç kullanarak ya da gözlük takarak geçmez. Tek çözümü lazerli tedavidir. Bu da cerrahi bir müdahaledir. Bu konuda uzman hekimler tarafından yapılır, katarakt ameliyatı fiyatları da onlar tarafından belirlenir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt ameliyatı tedavisi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu ameliyat sayesin de kişi daha iyi görür hale getirilir. Ameliyatta yapılan işlem, matlaşmış olan bir lensin, yapay ve aynı şekilde olan şeffaf bir lens ile değiştirilmesidir.  Katarakt ameliyatı fiyatları ile ilgili merak ettiklerinizi istediğiniz hastane ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanır?

Akıllı lens pek çok göz hastalığı için tercih edilir. Akıllı lens fiyatları da bu ameliyatı olmak isteyen kişiler açısından önemlidir. Gerekli muayene sonrası, uygun görülürse takılır.  Genç yaş grubunda olup, gözlük takanlar önerilir.

Akıllı Lens Fiyatları

Akıllı lens fiyatları hekimin kriterleri ve hangi hastane olduğu ile alakalıdır.  Bu tür işlemler daha çok hastanın isteğine bağlı olarak özel hastane de yapıldığı için, SSK karşılamaz. Akıllı lens fiyatları bundan dolayı pahalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı