Gündem

Altın dört ay sonra 1800 Dolar/Onsu gördü

Uzun süredir tutunduğu destekler kırılınca altın dört ayın ardından 1800 dolar/ons seviyesine geri döndü. Aşı haberleriyle başlayan iyimserlik, Başkan Donald Trump’ın yenilgiyi kabullenmesi, eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın Hazine Bakanlığına getirilmesiyle sürdü. Ortadan kalkan belirsizlikler piyasalardaki risk iştahını artırırken Dow Jones endeksine rekor, altın da ise sert satış geldi. Aslında altını satışı getiren bir diğer önemli gelişmeyse ABD’deki enflasyon beklentilerinin düşüş eğiliminde olması. Bu gelişmelerin altına kalıcı bir satış getirip getiremeyeceği zaman gösterecek. Altın seansı 1807 dolar/onstan tamamlarken önceki güne kıyasla yüzde 1,6 kayıp yaşamış oldu.

Gümüş ise 23,60 dolar/ons seviyesinden başladığı günde,22,93 dolar/onsa kadar geri çekilerek son bir ayın en düşük seviyesini kaydetti. Gün sonunda 23,27 dolar/ons seviyesinden seansı yüzde 1,4 kayıpla tamamlayan beyaz maden altına kıyasla daha iyi performans sergilemiş oldu.

Platin ise kazancıyla günün en çok öne çıkan kıymetli madeni oldu. Seansa 930 dolar/ons seviyesinden başlayan platin diğer kıymetlilerin satış baskısından ayrışarak seansı 961 dolar/onstan tamamlayarak yüzde 3,4 kazancı hanesine yazmış oldu.

Paladyum günü yatayda tamamlayarak yaşanan fiyatlamalara kayıtsız kalma sürecini devam ettirdi.2354 dolar/onstan seansa başlayan paladyum, seansı 2353 dolar/onstan tamamlayarak önceki güne kıyasla yerinde saymış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda altın fiyatının sert düşüşüyle birlikte alıcıların iştahlı olduğu seanslar yaşanırken, altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 3 -3,50 dolar/onsla gerçekleşiyor. Borsa İstanbul’da toplamda 7.373 kg altın, 2.672 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı