Gündem

Asya hisse senetlerinde sert kayıplar hâkim

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Ukrayna krizinde gerginliğin yeniden tırmanmasıyla küresel piyasalarda risk algısının bozulduğunu görmekteyiz. Bu sabah Asya hisse senetlerinde sert kayıplar hâkim. Hong Kong Hang Seng Endeksi %3’ün üzerinde düşüşle Asya hisselerindeki kayıplara öncülük etmekte. Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,80, Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,24, Güney Kore Kospi Endeksi %1,68 ekside seyretmektedir. ABD hisse piyasaları tatil nedeniyle haftanın ilk işlem gününde kapalıydı. Endeks vadelileri haftaya sert satıcılı bir başlangıcı işaret etmekte. Dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıdığını belirtmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden iki bölgeye yaptırım uygulayacağını açıkladı. Gelişmelerin ardından ons altın gibi güvenli limanlara talep yükselirken riskli varlıklara yönelik iştahın azaldığı görülmekte. Bugün küresel veri takviminde Almanya’da Ifo endeksleri, ABD’de PMI rakamları, tüketici güven endeksi ve konut fiyat endeksi takip edilecek. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayı Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve Kapasite Kullanım Oranı’nı (KKO) açıklayacak. RKGE Ocak’ta 3,4 puan artarak 109,5 puan olurken mevsimsellikten arındırılmış (MA) endeks aynı dönemde 1,8 puan artarak 111,9 puan olmuştu. KKO 1,1 puan azalarak %77,6 olurken MA endeks 0,4 puan azalarak %78 oldu. Borsa İstanbul tarafında Ukrayna ile ilgili haber akışına paralel olarak volatil seyrin devam etmesini beklemekteyiz. BIST100 Endeksi’nin güne düşüşle başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa’da dün hisse endeksleri DAX Endeksi’nin %2,07’lik düşüşünü takip ederek negatif görünüm sergiledi. CAC 40 Endeksi %2,04 ve FTSE 100 Endeksi %0,39 oranında düşüş kaydetti. ABD tarafında ise hisse endeksleri ve tahvil piyasası resmi tatil nedeniyle işlem görmedi. EUR/USD paritesi yatay satıcılı olurken Dolar Endeksi (DXY) 96 puanın üzerinde stabil kaldı. Euro Bölgesi’nde imalat PMI Şubat’ta 58,7’den 58,4’e geriledi. Virüs kısıtlamalarının azalmasıyla hizmet PMI verisi 51,1’den 55,8’e yükselirken bileşik PMI 55,8 ile 5 ayın zirvesine çıktı. Almanya’da üretici fiyatları enerji fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle Ocak’ta beklentileri aşarak aylık bazda %2,2 arttı. ÜFE yıllık bazda ise %25 ile rekor artış kaydetti. Ukrayna krizi ile ilgili gelişmelerin etkisiyle ons altın 1.900USD’yi aşarken Brent petrol varil başına 94USD’nin üzerinde işlem gördü.

BİST100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,28’lik artış ile 2.038,06 puandan tamamladı. Kur tarafı stabil kalırken gram altın dünya genelinde altının değerlenmesi ile 837 TL’ye ulaştı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre yurt dışı ÜFE Ocak’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %96,44 artış kaydetti. Böylelikle endeksin en yüksek yıllık artış rakamı kaydedildi. Tarımsal girdi fiyatları Aralık 2021’de aylık bazda %9,8, yıllık bazda %45,6 artış ile serisini sürdürdü.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu