Gündem

Avrupa’da sokağa çıkma yasakları başlıyor

Cumhuriyet Bayramı dönüşü ABD ve Avrupa’dan gelen ayı sinyallerle güne başlıyoruz. Güçlü büyüme rakamlarına rağmen S&P 500 vadelileri hafta başından beri %6’ya yakın değer kaybederek 100 günlük ortalamasının altına geriledi. Beklendiği kadar güçlü gelemeyen Twitter, Apple gibi mega teknoloji paylarındaki satışlar 2020 Mart ayından beri en kötü haftalık performansta etkili oldu

Avrupa tarafında işler daha da kötü. İkinci dalga nedeniyle sağlık sistemi tıkanmaya başlayan Fransa ekonomisini kapatırken, Almanya ve İsviçre sosyal mesafeyi artıran önlemler açıkladı. Teknik ve temel olarak aşırı satış bölgesinde olmasına rağmen tepki alışlarında Avrupa ABD’nin gerisinde kalmaya devam ediyor.

Küresel risk iştahındaki bozulmadan ve Avrupa ekonomilerindeki kapatma kararlarından olumsuz etkilenecek Türkiye piyasalarında haftanın son günü satıcılı bir seyir öngörüyoruz. Merkez Bankası’nın sıkılaşma önlemlerine rağmen gelişmekte olan ülke paralarına göre daha çok değer kaybeden Türk lirası hisse ve tahvil piyasalarını baskılamaya devam edecek. Endeks için destek ve direnç olarak 1.110 ve 1.095 destek, 1.145 direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor.

Normal şartlar altında zayıf Türk lirasının sanayi şirketleri lehine bankalar aleyhine bir ayrışmaya yol açmasını bekleriz. Ancak Avrupa ekonomisinin zayıf görünümü ihracatçı şirketler lehine ayrışmayı engelliyor. Banka endeksi ise ucuz değerlemeler ve ağırlığı küçük bankalardaki spekülatif hareketler sayesinde satış dalgasına direniyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı