Spor

Batıl İnanç Olarak Tenis

Geçmişteki topluluklardan gelenek olarak aldığımız birtakım davranışlar vardır. Bu davranışlara halk dilinde batıl inanç denilmektedir. Hatta günümüzde totem olarak da bu kelimeyi kullanmaktayız. Hepimizin batıl inançları vardır. Örnek verecek olursak kimine göre at nalı şans getirirken kimine göre kara kedinin önünden geçmek uğursuzluktur. Bazen bu batıl inançlar işimize yararken bazen de bizlere yük olmaktadır. İlginç olan batıl inançlı insanlar olmamız değil ilginç olan bunu spor gibi bilim gibi alanlarda görmemiz. Aslında çok da şaşırmamak gerekir insanın olduğu her yerde her şey mümkündür. Peki sizlere bir tenis raketinden bile batıl inanç doğrulduğunu söylesem çok şaşırır mısınız?

Spor Olarak Tenis

Tenis sağlıklı yaşam olarak da bireysel eğlence aktivitesi olarak da faydalı bir spor dalıdır. Hatta tenis deyince akla ilk gelen isimlerden biri de Maria SHARAPOVA’dır.

Peki onun da müsabakalara çıkmadan önce tenis raketiyle topu beş kez yere sektirip öyle oyunlara başladığını biliyor muydunuz? Dediğim gibi bilimde olsa sporda olsa insanın olduğu her yerde her şey mümkündür. Hatta ünlü bir tenis oyuncusu olmanız tenis raketinizi sadece oyunda kullanacağınız anlamına gelmez.

Maria ‘nın da yaptığı tam olarak budur. O sadece tenis raketini kazanmak için değil aslında kendi içinde yerleştirdiği o batıl inanç duygusuna alet etmiştir. Ona göre eğer tenis raketleri ile topu beş kez sektirmez ise yarışmayı kazanamayacağını o müsabaka da başarısız olacağına kendini o kadar inandırmıştır ki bu batıl inancı her müsabaka başlangıcında yapar. Böyle yaparak yarışlarda başarılı olacağına kendini inandırmıştır. Kulağa biraz garip gelse de bu tarz şeyleri gerçek hayatta görmek mümkündür.

 Batıl İnançların Hayatımızdaki Yeri

Tenis denilince akla çok şey gelebilir fakat Wilson tenis raketleri ile batıl inanç olacağı çok muhtemel bir fikir olmasa gerek. Batıl inanç ya da daha popüler ismi ile totemler eskiden büyüklerimizin bize miras bıraktığı yerde ya da eylemlerde kalmamış insanlar bunu bilme ve spora dahil etmişlerdir. Sadece tenis de değil futbolda da rastlarız aynı totemlere. Her futbolcunun da tıpkı Maria gibi batıl inançları vardır.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu