Gündem

BDDK, aktif rasyosu kuralını kaldırdı

BDDK, bir süredir beklenen adımı attı ve bankalar için kredi büyümesi sağlamak amacıyla getirilmiş olan aktif rasyosu kriterini yürürlükten kaldırdı. BDDK açıklamasına göre, aktif rasyosu yılsonu itibariyle uygulamadan kalkmış olacak. Aktif rasyosu kriterini sağlamak ve bir cezaya konu olmamak için bankalar, rasyoyu sağlamanın en kolay yolu olarak daha fazla kredi vermeye ve buna bağlı olarak da risk kriterlerini gevşetmeye yönelmişti.

 

BDDK, “normalleşme adımlarının bir devamı” olarak rasyoyu kaldırdı. Böylelikle, 3Ç20’de kredi büyümesinin patlamasına neden olan teşvik politikalarından önemli bir geri adım atılmış oldu. Banka bilançolarında yüksek hızda gerçekleşen kredi büyümesi, bankalar açısından önemli bir sorun olan sorunlu alacaklarda büyümeye neden olabilir. Bankalar şu anda yüksek oranda sorunlu alacak yönetmek durumunda. Bankalar, sorunlu alacaklarını bilançolarında aktif kısmında tutmakta ve bunlar için karşılık ayırmaktalar. Hızlı kredi büyümesinin yaşandığı ekonomik toparlanma döneminde, bankalar regülatörlerce oluşturulan rasyo ve kriterleri sağlamak adına risk kriterlerini gevşeterek daha fazla kredi vermek durumunda oldular. Covid-19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçen bireyseller ve firmalar, azalan gelir, tahsilat sorunları, ekonomide azalan talep gibi etmenler nedeniyle sıkıntı yaşıyorlar ve banka borçlarını da ödemekte zorlanıyorlar. Kredilerin takibe alınma süresinin yukarıya çekilmesi şu anda sorunlu krediler ve grup 2 kredilerde sabit bir eğilim sağlıyor ve bu krediler hala banka bilançolarında yönetiliyorlar.

 

Aktif rasyosunun elemine edilmesiyle bankalar, aktif pasif yönetimini daha rahat bir biçimde yapabilecekler ve mevduatların değerlendirilmesine ve kredi çıkışlarında kendi risk kriterlerine göre insiyatif alabilecekler. Bankaların kredilerden kaynaklı risklerini yönetmesi açısından, beklenen ve talep edilen bir adımdı.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı