Gündem

BİST100 endeksi

Coronavirüs vakalarının artması ve Avrupa’da sokağa çıkma yasaklarına başlanmasına sonrasında ABD’de teşvik paketi beklentileri ile oluşan karmaşık seyir sonrasında risk iştahında gerileme gözlemleniyor. Pazartesi günü ABD’de endeksler ekonomik destek paketine dair belirsizlik ve ABD ile Avrupa’da Covid-19 vakalarındaki artışın etkisiyle haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı.

Ancak haftanın ikinci işlem gününe Pfizer’dan gelen açıklamanın ardından Kasım ayında aşının çıkabileceğine ilişkin umutların artması ve teşvik görüşmelerine ilişkin yatırımcı iyimserliğinin etkisiyle ABD vadelileri yükselişle başlarken, BİST100 endeksi de güne %0,30 oranında yükseliş, 3,60 puan artış işle 1.208 seviyesinden başladı.

Yatay seviyede geçen işlem gününde Trump’ın açıklamaları ABD piyasalarına ve BİST100 endeksine pozitiflik getirdi. BİST100 endeksi günü %0,42 oranında yükselişle 1.210 seviyesinden tamamladı.

Menkul kıymet yatırım ortaklıkları sektörü payları %.5,54 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %4,62 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise yurt içi piyasalar Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına yoğunlaşmış durumda. Faiz artışı beklentisinin güçlenmesi etkisiyle Pazartesi dolar/TL’de 7,84’e kadar geri çekilmenin ardından dün 7,90 seviyesinde dengeli bir seyir izledi. Dolar/TL’de 7,92 direnç seviyesinin kırılması durumunda 8,00 hedef haline gelirken,  7,87 destek seviyesinin aşağı kırılması 7,83 ve 7,79 seviyelerini destek haline getirebilir.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı