Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda ABD seçimlerinden önce ek yardım paketinin çıkmayacağının açıklanması sonrasında, teşvik paketindeki belirsizlik ve artan rekor sayıdaki coronavirüs vakaları, risk iştahının bozulmasına neden oluyor.

İç piyasalara baktığımızda Türkiye ile Yunanistan arasında Akdeniz gerginliği devam ediyor. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan’ın gelecek hafta Doğu Akdeniz’de yapılacak tatbikatların iptal ettiğini bildirmesi olumlu karşılanırken, Yunanistan’ın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki Sismik Araştırma Faaliyetleri hakkında yaptığı açıklalar gerginliği tırmandırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü S – 400 testlerini doğrulamasının ardından, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ‘’ Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor.” açıklamasını yaptı. Erdoğan ise bu açıklamalara cevap verdi. ‘’ F-35 için adım attık, bizi tehdit ettiniz. S400’leri Rusya’ya geri gönderin dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz. Yaptırımınız neyse geç kalmayın. Yapın.’’ dedi

Türkiye – ABD gerilimi sonrasında haftanın ilk işlem gününe BİST100 endeksi %0,69 oranında düşüşle 1.182 seviyesinden başlarken, açılışın ardından Dolar / TL’nin 8,00 seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırması ile BİST100 endeksi baskılandı ve aşağı yönlü hareket sert şekilde devam etti. Geçtiğimiz hafta 511’li seviyelerde kapanan CDS dün 535’li seviyelere yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron’un Müslümanlara yönelik sözlerinin ardından dün Fransız ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu. BİST100 endeksi jeopolitik gerginlikler ve TL’nin değer kaybetmesi ile birlikte günü %3,88 oranında düşüşle 1.144 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama factoring sektörü payları %9,06 oranında değer kaybetti.

Dolar / TL tarafında ise geçtiğimiz hafta TCMB Para Politikası Kurulu’nun sürpriz kararının ardından yönünü yeniden yukarı çeviren Dolar/TL’deki yükselişte yeni haftaya da siyasi  jeopolitik risklerin artmasının da payı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu yaptığı konuşmada Fransa ve AB’yi izledikleri politikalardan dolayı, ABD’yi ise Türkiye’ye yaptırım açıklamaları nedeniyle sert eleştirmesiyle Dolar/TL rekor seviyeden güne başladı ve 8 lirayı aşarak 8,07’yi gördü. Dolar/TL grafiğinde 8,08 direnç seviyesinin kırılması durumunda 8,10 hedef haline gelirken,  7,97 destek seviyesinin aşağı kırılması 7,94 seviyesini destek haline getirebilir.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı