Gündem

BİST100 endeksi

Coronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ederken, uzun süredir piyasaların en önemli gündem maddelerinden biri olan ABD seçimleri için kritik gün geldi. ABD’nin önümüzdeki 4 yılına yön verecek Başkanı için seçim sonuçları bekleniyor. Dün yurt içine baktığımızda ise enflasyon verileri geldi. TÜİK verilerine göre TÜFE, Ekim ayında bir önceki aya göre %2,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,74 arttı.

ÜFE ise Ekim ayında bir önceki aya göre %3,55, bir önceki yılın Aralık ayına göre %17,48, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,20 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,11 artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Cuma gününden sonra Merkez Bankası, sıkılaştırma adımlarını atmaya devam ediyor. Dün yapılan düzenlemeyle döviz – altın karşılığı gerçekleştirilen FX kotasyon swap işlemlerinde TL cinsi faiz oranı %11,75 seviyesinden %13,25 seviyesine yükseltildi.  Böylece, sistemin fonlama ihtiyacı içerisinde önemli bir paya sahip olan swap işlemlerinde uygulanan faiz oranının artırılarak para politikasında sıkılaştırma hamlelerine bir yenisi daha eklendi.

Yurt içi piyasalarda Merkez Bankası’nın sıkılaştırma hamlesine bir yenisini daha eklemesine karşın TL’deki değer kaybı devam ediyor. Hafta başınsa 8,44’ün üzerine çıkan dolar/TL, dün rekor seviyelerini 8,54’nin üzerine taşıdı.

BİST100 endeksi tarafında ise günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izlenirken öğleden sonra ise satış baskısıyla birlikte endeksin 1.130 puanı destek haline getirdiğini görüyoruz. Endekste kısa vadede 1.155 – 1.160 seviyesinin direnç olması beklenirken,aşağı yönde 1.140 ve 1.130 seviyelerinin destek oluşturmaya devam etmesini bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı