Gündem

BİST100 endeksi

TCMB Başkanlığına Naci Ağbal’ın, Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan’ın getirilmesi ile yükselişe geçen endeks, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye dair Çarşamba günü yaptığı konuşmasında yeni dönem ekonomi vurguları iyi ve Merkez Bankası Başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanı’nın her adımda yanında olacağı demeçleri ile yurt içi piyasalar adeta şaha kalktı. BİST100 endeksi özellikle bankacılık sektörü payları ile rekor üstüne rekor kırdı. Erdoğan’ın açıklamaları ardından Geçtiğimiz hafta 8,58 seviyesine kadar yükselen Dolar / TL, ekonomideki taşların yeniden yapılanması ile 7,74’e, Türk Lirası varlıklara talebin arttığını artarak uluslararası piyasada Türkiye’nin CDS’i 550 seviylelerinden 400’ün altına kadar geriledi. Küresel Piyasalar ise coronavirüs aşısından gelen olumlu haberler ve ABD seçimlerinde her ne kadar Trump’ın yenilgiyi kabullenmese bile Demokrat aday Joe Biden’in seçimi kazanmasıyla belirsizliğin son bulması yukarı yönlü seyrin devamını sağlıyor.

Geçtiğimiz işlem gününe ABD vadelileri ve Asya Piyasalarındaki negatifliğe rağmen, %0,41 oranında yükseliş, 5,31 puan artış ile 1.284,52 seviyesinden başladı. Bankacılık sektörü payları geçtiğimiz iki günde olduğu gibi dün de yükselişine devam ederek endeksin yukarı yönlü devamlılığını sağladı. Öğleden sonra yurtdışı piyasaların negatife dönmesi ve endekse gelen sert satışlar ile endeks günü 0,58 oranında azalışla 1.271 seviyesinden tamamladı.

Dolar / TL tarafında ise, Türk Lirası yüksek volatiliteye rağmen güç kazamaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların TL’de spekülatif pozisyon almalarının önüne geçmek için daha önce uygulamaya alınan swap sınırlamalarının BDDK’nın yaptığı açıklama ile esnetilmesinin normalleşmeye dönüş algısını destekleyerek Dolar / TL’nin 8,10 seviyesine, sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyat istikrarına vurgu yapan mesajlarının gelmesi Dolar / TL’nin 7,80’li seviyelere kadar geri çekildiği görüldü. TCMB’nin 19 Kasım’da faiz artırımı beklentisinin kısa vadede TL varlıklarına güç katacağını düşünüyoruz. Kur’da 7,71 – 7,65 – 7,59 destek, 7,78 – 7,93 direnç seviyesi olarak takip edilecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı