Ekonomi

Cari denge Eylül’de 10. ay üst üste açık verdi

Türkiye’de Eylül ayında cari işlemler dengesi, 2,4 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 2,5 milyar USD olan piyasa beklentisinin biraz altında gerçekleşirken, Ağustos ayındaki revize edilmiş 4,32 milyar USD seviyesinden daralmış görünmektedir. Yıllıklandırılmış bazda cari denge tarafında ise Eylül ayı itibariyle, Ağustos ayındaki 22,3 milyar USD’den 27,5 milyar USD’ye doğru bir artış gerçekleşmiştir. Cari dengede, ticaret dengesi ve turizmdeki bozulma itibariyle 10. ay üst üste açık verilmiş oldu.

 

Cari açıkta geçen yıla göre olan artış çerçevesinde, yıl genelinde sene başında öngörülen seviyelerin oldukça üzerinde olacağız. Eylül ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre 3,04 milyar USD arttı ve 3,71 milyar USD olarak gerçekleşti. Dış açıktaki bozulma yoğun bir şekilde ithalattaki artış kaynaklıdır, ihracat ise daha sınırlı bir oranda artmaktadır. Turizm gelirlerinde ise, geçen yılın aynı dönemine göre 1,9 milyar USD azalma ile 1,6 milyar USD seviyelerindeyiz.

 

Finansman tarafında doğrudan yatırım kaynaklı net girişler Eylül ayında 437 milyon USD olarak gerçekleşirken, portföy tarafında 607 milyon USD net çıkış olduğu görülmektedir. Hisse senetlerinde net satış 322 milyon USD olurken, borçlanma araçlarında ise 424 milyon USD’lik net alım yapılmıştır. Resmi rezervler sermaye akışlarının dalgalı olduğu bir dönemde kamu bankalarının TRY’yi desteklemek için döviz satmasıyla 3,63 milyar USD azalmıştır. Finansman tarafındaki bozulmanın devam ettiği görülüyor. Ocak – Eylül 2020 dönemi cari işlemler dengesi 27,97 milyar USD açık verirken, NHN 10,15 milyar USD net çıkışa işaret ettiği gözlenmektedir.

 

Ödemeler dengesi… Kaynak: TCMB, Bloomberg

 

İhracat ve ithalat tarafında mevcut eğilimler muhtemelen sonraki aylara da yansıyacağı için, dış ticaret açığındaki artış eğilimi sürecektir. Finansman tarafında ise mevcut koşullardaki değişim, özellikle portföy yatırımları ve rezerv kullanımı konusunda etkisini gösterebilir. Yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası yönetiminin ileride alabileceği politika ve faiz kararları belirleyici etkiye sahip olacaktır. Görev değişikliklerinin ardından verilen piyasa dostu mesajların, aksiyonlarla desteklenmesi durumunda yabancıların portföy yatırımları da pozitif bir eğilim kazanabilir. Bunun için Merkez Bankası tarafında ortodoks para politikası ve politika faizi artırımı, ekonomi yönetimi konusunda ise büyüme, faiz, enflasyon dengelerinin iyi gözetildiği koordineli bir mali politika beklentileri güçlenmiştir. Para politikası adımlarının direkt ve işler olması, rezerv kullanımı ihtiyacını da azaltacak veya ortadan kaldıracaktır. Ekonomi kurumlarının da, politika aksiyonlarını tamamlayıcı bir şekilde normalleşme adımlarına devam etmesi önemli olacaktır. Söz konusu adımlar, portföy yatırımlarında eğilimi pozitife çevirerek, rezerv kullanımı ihtiyacını azaltabilir, dolayısıyla finansman kalitesini de yükseltir.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı