Gündem

CHP Kadın Kolları 81 il, 973 ilçeden haykırdı

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları 81 ilde ve 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yaparak açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00’de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. 

İfadesinde, ‘Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur’ demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de ‘’kaçma ve saklanma ihtimali yüksek’’ olduğu gerekçesiyle…

Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler. Sedef Kabaş’ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor. Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 153’üncü sırada yer alıyor. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş’a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: 

Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var! Bütün basın emekçilerini saygıyla selamlıyoruz.”

Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Kadın Kolları MYK üyeleri ve 81 İl Kadın Kolu Başkanı Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’a dayanışma mektubu gönderdi. 

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın gazeteci Sedef Kabaş’a gönderdiği mektup şöyle: 

 

“Sevgili Sedef, 

Bugün, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilde ve 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yaparak “Sedef Kabaş’a Özgürlük” diye haykıracağız. Ayrıca hep birlikte sana yazdığımız mektupları postalayacak, “Yalnız değilsin, biz varız” diyeceğiz. 

Herkes biliyor, zarların hileli olduğunu.

Herkes biliyor, seni tutsak ederek korkutamayacaklarını, susturamayacaklarını, sindiremeyeceklerini.

Herkes biliyor, kadının gücünden korktukları için senden 2 kat korktuklarını.

Bizler, kız kardeşlerin olarak senin hukuksuzca tutsak edilmene isyan ediyoruz. Demokrasiye, eşitliğe, hukukun üstünlüğüne, halkın haber alma hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne tüm örgütlü gücümüzle sahip çıkıyoruz. 

Sevgili Sedef,

Adil yargılama hakkın gasp edilmese, şu anda anneciğinle vebiricik oğlun Yavuz ile beraber olacaktın. Onlar bize emanet.

Haklı mücadelemiz ve dayanışma gücümüzle, özgürlüğüne kavuşacağın günlerin çok yakın olduğunu biliyoruz. CHP’li kadınlar olarak, hepimiz özgür, hepimiz eşit, hepimiz tok ve hepimiz güvende olana dek mücadelemiz sürecek!

Usta şair Nazım’ın dediği gibi; en güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız…

Birlikte kucaklayacağımız o güzel günlere olan inancımla sana sevgilerimi yolluyorum. 

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu