Gündem

Çin, fırlatma kapasitesini artırmak için iki yeni füze deposu geliştirdi

China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) (Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Kurumu), Çin’in füzelerin ağırlığını azaltmaya ve atılma kapasitelerini desteklemeye yardımcı olabilecek iki yeni füze deposu prototipi geliştirdiğini açıkladı. CASC’ye bağlı Çin Uzaya Atış Teknoloji Akademisi tarafından geliştirilmiş bulunan her iki yeni prototipin de çapı 3,35 metre. Bunlardan birisi alüminyum ve lityum alaşımından, diğeri ise değişik/kompozit malzemeden yapılmış. CASC, araştırmacıların söz konusu depolara ilişkin olarak bir dizi test ve değerlendirme gerçekleştirmekte olduklarını bildiriyor
 
Alüminyum ve lityum alaşımından yapılmış füze deposu, alüminyum ve bakırdan yapılmış olan klasik depolardan yüzde 15 daha hafif ve yüzde 30 daha dayanıklı. Bu prototip, birçok testten geçti ve iyi performans gösterdi; mühendislik uygulaması açısından istenen tüm koşulları sağladı.   
 
Bu tip depo, bir taşıyıcı füze serisi için kullanılmaya aday. Uzun Yürüyüş-5, Uzun Yürüyüş-7, Uzun Yürüyüş-8 ve diğer füzelerin yapısal verimliliğini destekleyecek. Ayrıca daha büyük çapa sahip ağır füzelerin ve yeni jenerasyon insanlı füzelerin geliştirilmesi yolunda temel oluşturacak.
 
Değişik/kompozit malzemeden yapılmış depo prototipi ise esas olarak sıvı oksijenli ortamlarda kullanılacak. O da madeni füze depolarına kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve daha yüksek direnç ve dayanıklılığa sahip. Öte yandan, daha kısa üretim sürecinin avantajlarına sahip olup füzelerin maliyetinin düşürülmesine katkıda bulunacak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı