Gündem

Çin Ulusal Botanik Parkı bugün açıldı

Çin Ulusal Botanik Parkı bugün Beijing’de halka açıldı. Yüzölçümü 600 hektar olan Ulusal Botanik Parkı, Çin Bilimler Akademisi Botanik Araştırma Enstitüsü ve Beijing Botanik Parkı’nı birleştirerek kuruldu.

12 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’nda (COP15) Beijing ve Guangzhou kentlerinde ulusal botanik park inşasının başlatılacağı ilan edildi.

Bu kapsamda kurulan Çin Ulusal Botanik Parkı, ulusal botanik park sisteminin çekirdek parçası olarak görülüyor.

Park, Çin’e özel, dünyada önde gelen ve birbirine uyumlu olan devlet seviyesinde bir botanik park olmayı amaçlamaktadır.

Bununla beraber bitkilerin başka bölgeye taşınıp korunması ve bilimsel araştırma yapılması gibi konularda ana rol oynayacak Park, Çin’in biyolojik çeşitliliği koruma stratejisine önemli destek verecek.

Parkta yok olma tehdidi altındaki bitkiler dahil olmak üzere 30 bin tür bitki ve beş kıtayı temsil eden 5 milyon bitki örneği bulunmaktadır.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu