Sağlık

Definasyon Kürü

 

Definasyon işlemlerinde yağ yakma işlemleri hedeflenir. Kas gelişimiyle yağ yakma işleminin birleşmesine definasyon denir. Başarılı bir şekilde definasyon yapılabilmesi için doğru beslenme yapılması gerekir. Özellikle vücudu kontrol altına almak ve yağ oranını düşürmek için definasyon kürü işlemlerini uygulamanız gerekmektedir. Definasyon küründe kişilerin kas büyümesini destekleyen besinleri yemesi önem arz eder. Özellikle Kinoa, buğday ve yulaf kepeği gibi tahıllar tüketilebilir. Bu tahıllar ayrıca salataya katılabilir. Diyet programınızda ekmek tüketimine yer veriyorsanız bunlara önem verebilirsiniz. Özellikle birçok kişi belirli dönemlerde definasyon dönemine sıklıkla girer. Plajda iyi görünmek veya çekimlere katılmak için kişiler definasyon dönemine girebiliyor. Ancak bazı kişiler definasyon dönemine bilinçsiz bir şekilde giriş yapabiliyor. Bu konuda özellikle definasyon konusunda yanlış bilgiler etrafta dolaşmaktadır. Özellikle kalorileri bir anda düşürmek yanlışlardan birisi olabiliyor. Definasyon kürü işlemlerinde ne kadar fazla kaloriyle başlarsanız daha azla sürede kilo verebilirsiniz. Bu nedenle kişilerin bir anda kalorileri düşürmesine gerek yoktur. Definasyon döneminde çalışma stilleri kişilere göre değişebilir. Bu konuda istediğiniz programı uygulamakta özgürsünüz. Kendi amaçlarınıza ulaşabileceğiniz bir program mevcutsa uygulayabilirsiniz. Definasyon döneminde gücünüzü korumak için dikkat etmeli ve kaldırabildiğiniz en iyi ağırlığı kaldırarak formda kalmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde kas kaybı yaşayabilirsiniz. Özellikle definasyon programlarında başlangıç, orta ve ileri seviyelere göre hareket ederek nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Verimli bir definasyon dönemi için bilgi sahibi olmak gerekir.

Definasyon İşlemlerinde Sağlıklı Yağların Önemi

Karbonhidrat, Protein ve yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu besin gruplarıdır. Vücut ihtiyaç duyduğu zaman yiyecekler vasıtasıyla sağlıklı yağların alınması gerekmektedir. Özellikle birçok kişi fazla miktarda yağ tüketimi yaparak farkında olmayabilir. Bu noktada kişilerin ideal olarak tüketebileceği sağlıklı yağlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitkisel yağlar
  • Balık yağı
  • Cevizden elde edilen yağlar

Definasyon işlemlerinde tüketebileceğiniz ideal yağlar arasında gösterilebilir. Definasyon döneminde biraz daha az yağ tüketebilirsiniz. Bu konuda yağa bir alt sınır koyarak işlemlere başlayabilirsiniz. Yağın yaşamsal faaliyetler içerisinde olduğunu düşünerek bu konuda bir planlama yapabilirsiniz. Özellikle sağlıklı yağlara yönelirseniz daha iyi hissedebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı