Gündem

Ekonomik gelişmeler

Piyasalarda Bugün

Global ve yerel risk iştahının birlikte canlı kalmayı başardığı ve varlık fiyatlarına sirayet etmesinde tüm sınıfların aynı yönde hareket ettiği bir hafta başlangıcı gerçekleşti. Gündemi küresel eğilimde Biden zaferi ve aşı gelişmeleri meşgul ederken, yurtiçinde ise Türk lirası ve CDS hareketinin politik haber akışından pozitif etkilenişi dikkat çekti.

ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinden Joe Biden’ın zaferle ayrılmasının hafta sonu takip edilen haber akışında artık somut bir hal almış olması 9 Kasım işlemlerinde küresel piyasalardaki risk iştahını canlı tutan en belirgin başlık oldu. Asya’da spot işlemlerde başlayan risk iştahı yüksek eğilim ABD vadeli endekslerindeki seyir ile devam ederken, zayıf Amerikan doları temasının devam ettiği görüldü. Gün içerisinde ise en kritik oyun değiştirici faktör Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşısında %90’a varan korumanın sağlandığı şeklinde yapılan açıklama oldu. Özellikle TSİ günün ikinci yarısından sonra etkili olan akış risk alma iştahında ek canlanmaya neden olurken, farklı varlık gruplarında farklı etkileşimlere neden oldu. Ons altın gün içerisindeki zayıflamasını %5.2 seviyesine dek genişletirken, ABD tahvil faizlerinde getiri eğrisinin tüm vadelerinde yükseliş gözlendi. 10y vadeli tahvilde faiz %0.81 bölgesinden %0.98 sınırına doğru kısa süre içerisinde hareketlenirken, petrol kontratları ise New York’ta %8.5 yükselerek Mayıs ayından bu yana en ciddi primlenme hareketini sergiledi. ABD’nin COVID-19 ile mücadelede simgelemiş isimlerinden Doktor Fauci Pfizer ve BioNTech haber akışını olumlu yorumlarken, Moderna cephesinden de pozitif akış olabileceğine işaret etti.

ABD’de vadeli hisse senedi piyasalarının %6’lara varan yükselişler sergilediği, VIX oynaklık endeksinin 22’li seviyelere dek gerilediği, bono piyasasındaki hareketliliğin MOVE endeksine +5 puanlık yansıma göstererek 44.94 seviyesine getirdiği ve S&P 500’ün rekor tazeleyerek teknoloji grubundan rotasyonu ortaya koyduğu günde yerel varlıklardaki risk iştahı artış hem iç hem dış gündemden etkilendi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklama ile kabul edilirken yerine Lütfi Elvan atandı. Hafta sonu takip edilen Merkez Bankası atamasının ardından ise Başkan Ağbal’ın ilk mesajı kısa ve özdü. Ara toplantı ihtimaline yönelik beklentileri ortadan net şekilde kaldıran açıklamada fiyat istikrarı vurgusu öne çıkarken, mesajların net ve iletişime atıfta bulunmuş olmasını pozitif okuduğumuzu belirtmek isteriz. Değerlendirmemiz, Naci Ağbal isminin piyasa nezdinde ilk tepki olarak geçmişten gelen yüksek kredibilitesi karşısında olumlu tepki gördüğü ve manevra alanı sağladığı şeklinde.

Haber akışının yerel ve global piyasalar nezdinde lira cinsi varlıklar açısından hareket alanı sağladığı bu ortamda USDTRY paritesinde teknik açıdan önemli gördüğümüz 8.19 seviyesinin aşağısındaki kapanışlarda 7.90-8.00 aralığına dek çekilme eğiliminin devam edebileceğini düşünüyoruz. 5y vadeli CDS geride kalan gün içerisinde gerçekleştirdiği 80bp’lık düşüş ile 19 Kasım’a dek olan sürede beklediğimiz hamleyi önden yüklemeli şekilde yaparken, küresel iklime göre devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Piyasalar

ABD’de nispeten azalan seçim belirsizliği kaynaklı iyimserlik ile başlayan yeni hafta işlemleri gün içerisinde takip edilen aşı haber akışı ile ivme kazandı. Amerikan dolarındaki zayıflama eğilimi DXY’de 92.00 sınırına dek zayıflama imkanı sağlarken, aşı haber akışından negatif etkilenmesini beklediğimiz tahvil faizleri ve ons altın işlemleri farklı varlıklara farklı yansımaların ne şekilde olabileceği gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Tahvil getiri eğrisindeki yukarı yönlü hareketlenme ABD doları açısından da toparlanma imkanını gündeme getirirken, gelecek dönem içerisinde aşı ve pandemi süreci ile ilgili daha somut gelişmelerin olması durumunda ne şekilde tepkileşme olabileceğini yatırımcılara hatırlatmış oldu.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %5.5 yükselişle tamamlarken, BİST 100 endeksi kapanışı %3.32 primlenme ile 1231 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi yaklaşık 1 puanlık düşüşle %13.22 olurken, 5y vadeli CDS %12 düşüşle 465bp oldu. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları küresel risk iştahındaki yüksek seyre paralel gerçekleşirken; Euro Stoxx 50 %6.36, FTSE 100 %4.67, DAX %4.94 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %4.92 düzeyinde performans sergiledi.

Amerika kıtası işlemlerinde risk iştahındaki yüksek seyir ve hisse grupları arasındaki rotasyon dikkat çekti. Majör ABD endeksleri Dow Jones ve S&P 500 nezdinde yükselirken, Nasdaq ise günü %-1.53 ile tamamladı. S&P 500 endeksinde son 5 iş günündeki hacme kıyasla değişim %102.8 olurken, rotasyon eğiliminin bu aşamada etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları olumlu seyretme isteğine katılım sağlarken, Bovespa %2.57, Merval %2.39 ve Peru %5.01 ile takip edildi.

Asya’da yeni gün işlemleri ise genel olarak olumlu seyrin korunduğuna işaret ederken, ABD vadeli endeksleri ise yüksek primlerin ardından kar satışı isteği ve mali paket büyüklüğünün sınırlı olabileceğine dair değerlendirmeler ışığında zayıf açılışı ifade etmekte. TSİ 08.15/ NKY 225 %0.05, Hang Seng %0.81, CSI 300 %-0.11 ve KOSPI %0.05 düzeyinde performans sergilemekte. USDCNH paritesi offshoreda 6.5974 olurken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.5897 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde yakın zamanda gözlenen satış baskısının 200 günlük ortalama etrafından destek bulmasının ardından küresel risk iştahına katılım isteği devam ediyor. Teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1215-1192, direnç olarak ise 1245 bölgesini yakından izliyoruz. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. ABD’de gerçekleştirilen seçimlerin sonrasında global risk iştahının seyri kısa vade en öne çıkan başlık konumunda.

USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini, AOFM seyrini ve 19 Kasım PPK toplantısına yönelik süreci takip edeceğiz. 8.05-7.98-7.80 seviyeleri aşağı yönde izlenebilir.

EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimlerine ait belirsizlik azalan ivmede devam etse de global risk iştahındaki artışla EUR lehine durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1820 bölgesi üzerinde kalınmasını yakından izleyeceğiz. 1.1910-1.1970 seviyeleri yukarı yönde direnç noktaları olarak takip edilebilir. Kısa vadede kalıcı 1.20 üzeri eğilim beklentisinde değiliz.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı