Gündem

Fed’in güvercin mesajı bize ne kadar yarar?

Güvercin sesleri ile güne başlıyoruz. Fed hızlı büyümenin enflasyon yaratmasını beklemiyor. Politika faizi 2023 sonuna kadar sıfıra yakın seviyelerde tutulacak. Varlık alımlarının azaltılması konusunda net bir mesaj yok.
Piyasaların ilk tepkisi beklentilere uygun. Hisse senedi yatırımcısı mutlu. S&P 500 ve Dow Jones yeni zirvelerle yükselişe devam ediyor. Verim eğrisinde kısa vadeli faizler gerilerken, uzun vade yükselişini sürdürüyor. Dolar artık gülümsemiyor.

Karar sonrası dünya borsalarında pozitif tepki görüyoruz. Gelişmekte olan ülke paraları güçleniyor. MSCI Gelişmekte Olan Ülke endeksi %1’e yakın yükselişle sene başından beri getirisini %5’e taşıyor. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş dolar gülümsemedikçe piyasaları etkilemiyor.

ABD ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılışa işaret ediyor. Ancak Başkan Biden’ın sert dış politikası, HDP’nin kapatılması için açılan dava ve banka hisselerindeki satışlar yükseliş potansiyelini sınırlıyor. Bankalar yükselişe katılmadıkça Borsa İstanbul’da yeni zirvelere ulaşılması zor gözüküyor. Endeks için destek ve direnç olarak 1.540 ve 1570 seviyeleri öne çıkıyor.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısı gündemdeki sıcak konu. Piyasa oyuncuları toplantıdan 100bp faiz artışı bekliyor. Dün Brezilya Merkez Banka’sının 75 baz puan faiz artışı ile gelişmekte olan ülkelerde yeni bir faiz artırım dalgası başladı. Faizlerin zaten yüksek olmasına rağmen Merkez Bankası faiz yarışına katılmak zorunda.

Şirket cephesinde çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle Tofaş’ın üretimin geçici olarak durdurulması öne çıkıyor. Kısa vadede Tofas hisselerinde satış baskısı görülebilir.

Haberler & Makro Ekonomi

Fitch 2021 yılı Türkiye büyüme tahminini yukarı çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Küresel Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’nin 2021 yılında %6,7, 2022 yılında ise %4,7 büyümesini beklediğini bildirdi. Kuruluşun önceki tahminleri sırasıyla %3,5 ve %4,5 seviyesindeydi. Fitch aynı zamanda Türkiye’nin 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini %10,5’ten %11,5’e yükseltti. Kuruluş TCMB’nin politika faizinin 2021 sonu yüzde %15,0’e, gelecek yıl sonu ise yüzde %12,0’ye ineceği tahmininde bulunurken Dolar/TL kurunun 2021 sonu 7,25, 2022 sonu 7,50 olacağını ögörüyor. İş Yatırım olarak 2021 yılında %4,0 büyüme, %11,3 enflasyon, %15,0 yıl sonu politika faizi ve 7,80 Dolar/TL kuru öngörüyoruz. ?

Kaynak İs Yatirim
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı