Ekonomi

Georgia seçimleri ve Biden’ın ofise geçme süreci

ABD’de 600 USD – 2000 USD belirsizliği devam ederken zayıf USD teması halen etkin durumda. 28 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi, 600 USD’lik teşvik çeklerini 2.000 USD’ye çıkarmak için bir tasarıyı onayladı ve Senato’ya gönderdi. Ancak Senato çoğunluk lideri McConnell, 2000 USD’lik çeklerin önüne set koydu ve maaş yardımlarının artırılmasını engelledi. Dolayısıyla 600 USD’lik çekler şu anda hala daha olası…

 

Bu ortamda 5 Ocak Georgia seçimleri Senato matematiğini belirleyecek ve hala az da olsa mavi dalga olasılığı var, bu nedenle takip edilecektir. Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar başa baş görünüyorlar. Cumhuriyetçi aday kazanırsa Senato çoğunluğunu da alacaklar, ancak Demokrat aday kazandığı zaman Senato eşitleniyor ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris nedeniyle çoğunluğu kazanmış sayılıyorlar. Senato kontrolü, Biden’ın politika uygulamalarının Kongre aşamasını geçmesi açısından çok kritik bir eşik, bu yüzden Cumhuriyetçiler burayı da kaybetmeyi düşünemezler. 2022’de ise Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve Senato’daki 100 koltuğun 34’ü ara seçime girecekler.

 

Seçiciler Kurulu’nun 14 Aralık’ta Biden’ı başkan seçmesinin ardından, 6 Ocak günü Kongre’de eyaletlerden gelen sonuçlar sayılacak ve itiraz süreci için söz hakkı verilecek. Bir eyalet için hem Temsilciler Meclisi, hem de Senato nezdinde itirazın kabul görmesi gerekiyor. Trump kanadı, seçim sonuçlarına itiraz konusunda sesini yükseltse de, Temsilciler Meclisi Demokratlarda olduğu için bütün itirazlar reddedilecek. Dolayısıyla, süreç en fazla birkaç saat uzayacak ve değişen bir şey olmayacak ve Biden başkan ilan edilecek. Biden’ın 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a geçmesi bekleniyor.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı