Sağlık

Göz Çizdirme İle Görme Kusurlarına Son

Göz Çizdirme İle Görme Kusurlarına Son

Göz çizdirme çok eski dönemlerden beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikli lazer tedavisi öncesinde sıkça karşılaştığımız bu terim özel bıçaklar yardımı ile gözün kornea yapısının düzeltilmesi işlemidir. Miyop, astigmat ve hipermetrop hastaları uzağı ya da yakını net görememenin yanında bulanık görürler.

Bu nedenle sürekli gözlük ve lens kullanmak durumunda kalırlar. Fakat kullanılan gözlük ve lensler tak çıkar kullanımından dolayı kişiler de ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu soruna ve görme kusurlarının düzeltilmesi için cerrahi müdahale daha etkili sonuçlar verir. Dolayısıyla göz çizdirme ameliyatı son derece ideal bir uygulamadır. Operasyon sonrası hastalar kısa sürede tüm alanları daha net bir şekilde görmeye başlarlar.

Göz Çizdirme Nedir?

Göz ameliyatı için tasarlanan özel bıçaklar yardımı ile gözün görme kusurlarını gidermek amacıyla yapılan cerrahi müdahalelere göz çizdirme denir.

Göz çizdirme ameliyatı klinik ortamlarda ve bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından uygulanır. Operasyon sırasında damla anestezi kullanıldığı için hastaların konforu üst düzeyde sağlanır.

Gözün görmesini sağlayan kornea üzerine özel bıçaklar yardımı ile çizikler atılır. Göz sağlığı için gerekli bir müdahale olan göz çizdirme yerini günümüzde lazer tedavisine bırakmıştır.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Lazer göz ameliyatı ileri düzeyi görme bozukluğu bulunan ve her yıl bu görme bozukluğunun giderek artış göstermesi halinde hastalara uygulanır. Bazı cerrahi müdahalelerde hastanın yaşı oldukça önemlidir. Lazer göz ameliyatı için hastanın en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klinik ortamlarda ve steril bir şekilde uygulanan lazer göz ameliyatı öncesinde hastanın sağlık durumu hakkında detaylı fikir sahibi olmak gerekir. Çünkü hastanın sağlık durumunun ve göz tansiyon probleminin lazer göz ameliyatına uygun olması gerekir.

Ameliyat öncesi hasta uzanır vaziyette bir pozisyon alır ve hastanın sterilize edilir. Ardından anestezik damla kullanılarak gözün uyuşması sağlanır. Göze yerleştirilen ekartörler sayesinde göz açık tutulur ve lazer göz ameliyatı gerçekleşir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Lazer göz ameliyatı tamamlandıktan sonra hasta belli bir süre yakından takip edilir ve ardından taburcu olur. Bu süre zarfında doktor tarafından verilen göz damlaları düzenli bir şekilde kullanılır. Gözü sert bir şekilde ovuşturmamak ve gözü zararlı ışınlara karşı korumak gerekir.

Keratokonus Nedir?

Gözler görme duyusunu en iyi şekilde gerçekleştiren organdır. fakat genetik faktörler ya da sonradan meydana gelen görme kusurları kişide ciddi sorunlara yol açar. Kornea da meydana gelen şekilsel bozukluklara keratokonus rahatsızlığı denir. İleri düzey keratokonus için keratokonus ameliyatı tavsiye edilir.

Göz numarası sürekli artış gösteren ve görmede ciddi sorun yaşayan kişilerde keratokonus ortaya çıkar. Hastalık daha çok 10 ile 15 yaşlarında görülür. Erken dönemde yapılan keratokonus ameliyatı ile daha ciddi problemlerin önüne geçilmiş olur.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus ameliyatı şu şekilde ortaya çıkan belirtilerde uygulanır. Farklı özellikteki ışıklara karşı duyarlılık, bulanık görme problemi, göz derecesinin sürekli artış göstermesi, korneanın sivrileşmeye başlaması gibi durumlarda cerrahi müdahale zorunlu bir işlemdir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus hastalığında erken tanı ve müdahale oldukça önemlidir. Bu doğrultuda yeni ortaya çıkan keratokonus hastalığı için ilaç tedavisi ile iyileşmek mümkündür. Keratokonus ameliyatı daha çok ileri düzey hastalar için gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir. Hastalığın ilerlemesi ve bu durumda herhangi bir şeyin yapılmaması halinde cerrahi işlemler kaçınılmaz hale gelir. Kornea nakli ya da keratokonus ameliyatı uygun görülür.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı