Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Nedir?

Göz Kayması Nedir?

Şaşılık olarak da isimlendirilen göz kayması esasında gözler arasındaki koordinasyonun bozulması ile ortaya çıkan ve göz kayması ameliyatı ya da diğer göz kayması tedavisi yöntemleri ile tedavi edilen bir görme bozukluğudur. Bu bozukluk yetişkinlerde ve çocuklarda göz kayması tedavisi uygulanarak ortadan kaldırılmaktadır.

Özellikle çocuklarda göz kayması tedavisi önemlidir. Çünkü erken evrede yapılan müdahaleler ile daha başarılı sonuçlar elde etmek daha kolaydır. Bu nedenle de çok sayıda insan erken evrede görme testleri ya da göz muayeneleri ile bu sorunun olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer çocuğunuzda böyle bir sorun var ise bu durumda çeşitli göz kayması tedavisi yöntemleri devreye girer. Göz kusurları ilerlemiş ise göz kayması ameliyatı yapılabilir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı genellikle en son aşamada tercih edilir. Hafif göz kusurlarında diğer yöntemlerin devreye girdiği görülmektedir. Birçok insan hafif göz kusurları için göz egzersizlerine yönlendirilmektedir. Bunun yanında gözlük kullanımı da hafif göz kusurları için tercih edilmektedir.

Göz kayması tedavisi için botoks dâhil farklı kansız yöntemler de mevcuttur. Özellikle çocuklarda göz kayması tedavisi için genellikle basit uygulamalar öne alınır. Bu ön tedaviler ile sonuç alınmaz ise bu durumda göz kayması için ameliyat tercih edilmektedir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Göz kayma ameliyat fiyatları birçok kişinin gözünü korkutsa da görme sağlığının yerine getirilmesi açısından gereklidir. Tabii ki her göz kusuru için göz kayması ameliyatı gerekmektedir. Basit sorunlar için botoks, göz egzersizleri, göz kapama ve gözlük gibi göz kayması tedavisi çeşitleri işin içine girmektedir. Tüm bu uygulamalar ile iki göz arasındaki kas zayıflıklarının giderilmesi amaç edinilmiştir.

Çocuklarda göz kayması tedavisi için de yine ameliyat son aşamadır. Ameliyat her ne kadar diğer yöntemlere nazaran daha iyi sonuçlar verse de yine de aileler diğer tedaviler ile sonuç almak istemektedir. Bu tür nedenlerden dolayı önceliği kansız ve cerrahi olmayan yöntemler almaktadır.

Göz kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması tedavisi sayesinde insanların derinlik hissini kaybetmelerinin önüne geçilir. Bunun yanı sıra göz kayması ameliyatı ile de bu sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Göz kayması ameliyatı açık olarak yapılan bir ameliyat olup, lokal anestezi uygulanmaktadır. Kesin sonuç almak adına bu uygulamada göz kaslarının düzeltilmesi yerine getirilmektedir. Birçok insan kesin sonuç verdiğinden eğer diğer tedavilerden sonuç alamaz ise bu yöntemi benimsemektedir. Çocuklarda göz kayması tedavisi ise genellikle diğer teknikler üzerinden yürütülmektedir.

Yetişkinlerde göz bozukluklarının ilerlemiş olması göz kayması tedavisi yöntemlerinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu tür nedenlerden dolayı yetişkinlerde göz kayması ameliyatı daha fazla tercih edilmektedir. Çocuklarda göz kayması tedavisi ise genellikle gözlük ile halledilmeye çalışılmaktadır. Çocuklar gözlük kullanımına geçtikten sonra kaslardaki gelişim izlenerek farklı tedaviler uygulanabilir.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Çocuklarda göz kayması tedavisi için çoğunlukla tercih edilen bir yöntem olan gözlük kullanımı ile zamanla her iki göz arasındaki koordinasyon sorunlarının giderilmesi sağlanmaktadır. Bunun yanında eğer çocuk çok küçük ise yaşının ilerlemesi de beklenebilir. Bu tür nedenlerle çocuklarda göz kaymasının giderilmesinde birçok açıdan önemli aşamalar bulunmaktadır. Çocuklarda göz kayması eğer sorun ilerlememiş ise basit yöntemler ile de halledilebilir.

Görme önemli bir duygu olup, kişinin dış dünyayı algılamasına imkân tanır. Bu nedenle de her iki gözün birbiri ile koordine olarak hareket etmesi gerekir. Her iki gözün görüş açısı eşit olduğunda derinlik hissi de ortaya çıkar. Göz kayması ameliyatı ya da göz kayması tedavisi ile normal bir görüş elde etmek mümkündür.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı