Ekonomi

Gündem yoğunlaştı

11 günlük yatay hareketten sonra Ereğli DÇ etkisi ile önceki gün % 0.75 yükselen BIST100 Endeki dün de % 0.78 yükselmeyi başardı. Böylece BIST100’ün aybaşından beri 9 gündeki getirisi % 5.2’ye ulaştı. Art arda rekor kıran Sanayi Endeksi % 7.8 ile yükselişi sürükledi.

 

Faizlerin arttığı bu dönemde özkaynak finansmanı yolu olarak halka arzlar gözde konuma geliyor. Dün de iki şirket arz için açıklama yaptı. İttifak Holding bağlı ortaklığı Selva Gıda’nın halka arzına ilişkin olarak “Halka Arza Aracılık Sözleşmesi” imzalandığını duyurdu. Verusa Holding ise %40 oranında iştiraki Aldem Çelik’in halka arz konusunda çalışmalara başlanmasına karar verdi.

 

Bugün gözler Avrupa’da olacak. Avrupa MB, yeni yıla girmeden bugüne kadar kullandığı araçların hacminde/zamanında ayarlamalar yapacak. Örneğin Pandemi Acil Varlık Alım programı 1.3 trilyon Euro civarında, 500 milyarlık artış ve sürenin daha uzaması haberi gelebilir. TLTRO fonlaması -negatif faizle devam ediyorlardı- Mart 21’de bitiyor gözüküyor. Burada da süre uzatımı gelecektir.

 

Avrupa’nın bir diğer gündemi, 27 ülkenin devlet başkanının bir masada buluşacak olması. Ana gündem AB’nin bütçesi. Burda Macaristan ve Polonya vetosu vardı, onun kalktığı haberleri geliyor. Brexit ay sonunda devreye girecek. İngiltere ile tartışmalı maddeler masaya yatırılacaktır. Bir de Yunanistan ve Fransa’nın istediği Türkiye’ye yaptırım konusu gündemde olacak. Basına sızdırılan taslak karar metnine göre Sondajları yürütmekle sorumlu Türk kişi ve kuruluşlara yaptırım getirilecekmiş. Ancak Yunanistan bunu zayıf bulmuş.

 

ABD Endeksleri bizim kapanıştan sonra zayıfladı. Bu sabah da asyada satışlar var. Dolayısıyla yurtdışına bakarak bizim de yatay bir başlangıcmız gündeme gelebilir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 20 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %30 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Son günlerdeki gazla 1350 geçildi. Endekste 1300 seviyesi üstünde kaldıkça beklentiler iyimser olabilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı