Gündem

Güney Koreli SK Innovation, Çin’deki fabrika sayısını ikiye çıkaracak

Güney Koreli akü üreticisi SK Innovation, Çin’de yeni bir akü imalat fabrikası oluşturacağını bildirdi. Adı geçen firma, söz konusu girişim için 1,2 milyar Won (900 milyon avro) tutarında yatırım yapmak istiyor.  

SK Innovation, kurmayı planladığı yeni fabrikaya ilişkin mekan veya öngörülen yıllık üretim kapasitesi gibi ayrıntıları henüz paylaşmadı. Yatırımın gerekçesi, kuşkusuz ki otomobil üreticilerinin küresel çapta elektrikli araçlara yönelmesiyle bağlantılı. SK Innovation, ürettiği akü hücrelerini, aralarında Ford, Volkswagen ve Hyundai gibi markaların da bulunduğu firmalara sevk ediyor. 

Şu anda dünyadaki en büyük altıncı akü üreticisi olan SK Innovation, Güney Kore, Çin, ABD’ve Macaristan’daki tesisleriyle 40 GWh (Gigawatsaat) aşkın üretim kapasitesine sahip. Söz konusu kapasitenin 2023’te değin 85 GWh, 2025’te 200 GWh değerine çıkması düşünülüyor. SK Innovation’ın 2030 hedefi ise 500 GWh üretim kapasitesine ulaşmak.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı