Gündem

Günlük strateji

BIST100 endeksi dün günü, %0,13 oranında kazançla 1.292,99 puandan tamamladı. Endeksin günlük hareket bandı 1.291,48-1.309,98 aralığında gerçekleşirken, Bankacılık endeksi %0,1 azalış, Sınai endeks ise %0,74 oranında artışla günü tamamladılar. Küresel piyasalar dün Moderna şirketinin geliştirmekte olduğu Kovid-19 aşısının %95,4 etkili olduğu haberi ile havayolu ve bankacılık hisseleri öncülüğünde ralli yaptı. Japonya ekonomisinin 3. çeyrekte beklentileri aşıp yıllık %21,4 büyüyerek son 52 yılın rekor büyümesini gerçekleştirmesi de piyasaları olumlu etkiledi. ABD’de ise dün açıklanan verilere göre, New York Fed İmalat Endeksi, Kasım’da 6,3 değerine gerileyerek beklentilerin aksine düşüş gösterdi. Yurtiçi piyasalarda ise Kovid-19 aşı çalışmalarına ilişkin olumlu haber akışı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrası geçen hafta artan risk iştahı dünde devam etti. BİST100 endeksi, günün ilk yarısında banka ve ulaştırma hisselerinin öncülüğünde yükselerek 1.309,98 puanla tüm zamanların zirvesini görmesine karşın öğleden sonra bankacılık hisselerindeki kar satışlarıyla gerilese de rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi. Veri akışına baktığımızda; Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Kasım’da bir önceki ayın nihai endeksine göre %16,52 gerileyerek 54,76 ile 2015 Eylül’den bu yana en düşük değeri aldı. Konut satışları Ekim’de yıllık olarak %16,3 geriledi. Tarım ÜFE Ekim’de bir önceki aya göre %1,89 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 yükseldi. Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi Ekim ayında 4,9mlr TL açık verirken, aynı dönemde faiz dışı fazla 6,87mlr TL oldu.

Küresel piyasalarda aşı konusunda olumlu gelişmeler pozitif fiyatlanmaya devam ediliyor. Bu sabah ABD vadelileri hafif kâr eksi yönde hareket ederken, Asya borsalarında olumlu hava korunuyor. Yurtiçi piyasalarda bugün Covid – 19 tedbirlerinin görüşüleceği Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı izlenecek. Yurtdışında ise bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşmalarına ek olarak ABD’de Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri piyasaların takibinde olacak. Pozitif beklentilerle Perşembe günü gerçekleştirilecek olan para politikası toplantısına odaklanmış durumda olan Yurtiçi piyasalarda ülkedeki koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve gelebilecek olası kısıtlama kararları beklentisi endeks üzerinde satış baskısı yaratabilir. BİST100 endeksinde yatay bir açılış öngörmekteyiz.

Veri gündemi: Bugün, Yurtiçinden konut fiyat endeksi ABD’den ise sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerini takip edeceğiz.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı