Ekonomi

İki haftalık güzellik

Merkez Bankası başkanının görevden alınmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da istifası sonrasında oluşan olumlu hava, ikinci haftasını da bitirdi. Bu süreçte Türkiye’nin risk primi düştü; 5 yıllık CDSler 5 yüzlü değil 3 yüzlü rakamlarda. TL güçlendi; USD karşısında 8.57den 7.52’ye %12 değer kazandı. Tahvil’de 2 yıllıkta faiz % 15.5’dan %13.6’ya 10 yıllıkta % 14.6’dan %11.9’a indi.

 

Borsada hemen hemen her endeks rekorlarını yenilerken BIST100 % 11 artışla 1324’e yükseldi. En fazla yükselenler en fazla para girişinin olduğu Bankacılık Endeksi % 26 olurken, Ulaştırma % 22, Aracı kurumlar % 15 yaptı. MKYO, İnşaat, Bilişim ve Elektrik ise prim yapamayanlar olarak gözüküyor. 

 

Neticede bu iki haftanın ilkinde TCMB verilerine göre 614 milyon dolar hisseye, 271 milyon dolar tahvile net yabancı girişi olmuştu. İkinci hafta da girişin devam ettiği görüldü. Üçüncü haftaya başlarken iyimserlik dalgasının devamı için yeni haberlerin geldiği görülüyor. BDDK’nın aktif rasyosunda iyileşme yapması bekleniyor örneğin.  Ancak az önce bahsettiğimiz gelinen en düşük noktaların daha iyi tarafa geçilmesi için yabancının girişinin devamının elzem olduğu bir gerçek.

 

Şansımıza ABD Başkanı seçimi ve ardından aşı haberleri ile global piyasalar da balayı havası yaşamakta. Haftaya başlarken yine aşı haberleri önde. Üstelik bu hafta gündemi değiştirecek bir haber akışı gözükmüyor. Yani kâr satışları riski dışında bir risk olmayabilir. Hafta sonu gerçekleşen G20’den ise az gelişmiş 46 ülkenin borcunun Haziran 2021’e kadar uzatılması kararı çıktı.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 19 yükselerek yeni rekor kırarkan Banka Endeksi %32 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Beklentiler gerçekleşince yeni rekorlar gelmeye devam edebilir. 1300 seviyesi destek olmak üzre pozitif olunabilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı