Gündem

İkinci dalgaya karşı ekonomilerin kısmi kapanma riski artıyor

ABD ekonomisinde Fransa’da olduğu kadar radikal tedbirler henüz söz konusu değil. Ancak durumun kontrolden çıktığı bölgelerde okulların ve hayati önemi olmayan işyerlerinin kapatılması tartışılmaya başlandı. ABD piyasalarının ekonominin kısmi kapanması haberine ilk tepkisi sınırlı oldu. Sabah saatlerinde S&P 500 vadelilerinde sadece %0,5 kayıp görülüyor. Dolar, yen, altın gibi emin liman yatırım araçlarında önemli bir hareket yok. Piyasalar aşıda finale yaklaşıldığı için ikinci dalganın ekonomiye vereceği zararın sınırlı olacağına oynuyor. Biz bu kadar iyimser değiliz. Aşının kitlelere ulaşması ve toplumsal bağışıklığın artması için en azından 4-5 aylık bir süre gerekiyor. Siyasi kutuplaşmanın tırmandığı, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Ek Mali Paket üzerinde anlaşamadığı bir konjonktürde ekonominin kapalı kalması piyasalarda önemli (%10 civarı) bir geri çekilmeye neden olabilir. Türkiye varlıklarında hızlı yükseliş sonrası soluklanma görülüyor. Borsa İstanbul, aşı haberine ve havacılık hisselerindeki yükselişe rağmen günü yatay kapattı. Perşembe günkü PPK toplantısı öncesi Türk lirası değer kaybıyla gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışıyor. ABD vadelileri ve Asya piyasaları Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Vaka sayısı ve can kaybındaki artış nedeniyle Ankara’nın sosyal mesafeyi ve izolasyonu artırma yönünde karar alıp almayacağı günün sorusu? Salgına karşı alınacak önlemler hem ekonomiyi hem de Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını etkileyebilir. Borsa İstanbul için iyimserliğimizi halen korumaya devam ediyoruz. Ancak ekonominin kapatılması gibi kötü bir haber gelmesi durumunda zarar-durdur işlemlerinin uygulanmasının önemi artıyor.

Haberler & Makro Ekonomi

Varlık Barışı 7. kez yürürlüğe girdi Bugünkü Resmi Gazete’de yer alan kararla birlikte “Varlık Barışı” 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeniden yürülüğe girdi. Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, bu maddedeki hükümler çerçevesinde, 30 Haziran 2021 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecekler. (Dünya) TOBB Ekonomi Şurası yarın toplanıyor Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ekonomi Şurası yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Şura salgın nedeniyle bu yıl ilk defa video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi kurmayları, reel sektörün sorunlarını dinleyecek. Son çeyreğe ertelenen vergi ve kredilerin yapılandırılması ve işten çıkarma yasağı gibi konuların öne çıkması bekleniyor. (Dünya)

Kaynak İş yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı