Gündem

İlgezdi: Yayıncılık sektörü ile birlikte kültür dünyamız da çöküyor

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yayıncılık sektörüyle birlikte kültürel geleceğimizin de büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu ifade ederek, “Ocak ayında, aralık ayına göre basılan kitap sayısı yüzde 20, basılan ilk kitap sayısının ise yüzde 54,6 azaldı” dedi. Akkuş İlgezdi, Kültür Bakanlığı’nın acil önlem almaması durumunda kültürel çöküşün kaçınılmaz olduğunu belirtti.2022’nin Ocak ayında basılan kitap sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 oranında gerilediğini, geçen yıl ocak ayında 26 milyon 490 bin 859 adet gerçekleşen kitap üretiminin bu yıl 21 milyon 192 bin 225’e düştüğünü açıklayan Gamze Akkuş İlgezdi, kitap üretimi bir önceki aya oranla da 2 milyon 627 bin 411 adet azaldığını söyledi. “Yayıncılık sadece şirketlerin para kazanmak için piyasaya ürün sürmesi değil, başlı başına bir kültürel faaliyettir. Kültürel devamlılığı ve kültürel çeşitliliğini sağlayan, bunu yaparken de ticari risk alan bir sektör, dövizdeki artış ve enflasyonist politikalar nedeniyle büyük bir çöküşle karşı karşıya kaldı” diyen CHP’li Akkuş İlgezdi en büyük tehlikenin de, kültürel çeşitliliği sağlayan ilk kez basılan kitaplarda yaşandığını bildirdi. 

İlk kitap baskı sayısı yüzde 54,6 azaldı

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 2021 Aralık ayında 20 bin 137 olan ilk kez basılan kitap sayısının, Ocak ayında yüzde 54,6 azalarak 9 bin 143’e gerilediğini  belirterek “Yayıncılarımız, faaliyetlerini sürdürebilmek için artık yeni kitap basımından kaçınarak, tekrar baskılara ve telifsiz kitaplara yöneliyor. Düşünün ki, yazarlarımız artık üretemez hale geliyor. Genç yazarlara, farklı tarzlara, farklı dünya görüşlerine açılan alan kısıtlanıyor. Kültür dünyamız karanlığa sürükleniyor” dedi. İki ay içinde 3. Hamur kitap kağıdının ton fiyatına 825 Euro’dan 1.100 Euro’ya 1. Hamur kitap kağıdının 1.375 Dolardan  1.750 Dolara,   Bristol kitap kağıdının ton fiyatının ise 1.750’den 2000 Dolar’a yükseldiğini söyleyen Akkuş İlgezdi şunları söyledi:

“Uygulanan ekonomik politikalar, yayıncımızı üretemez hale getirmiştir. Ürettiği kitapların maliyetlerindeki artışı satış fiyatına yansıttığında da kitaplarını satamaz duruma gelmiştir.  Türkiye’nin kültürel devamlılığı kesintiye uğratmak gibi bir lüksü yoktur. Kitabı bir lüks tüketim maddesi haline getiren iktidarı bu gidişi durdurmak için acil önlem almaya çağırıyorum” dedi.İktidarı, Yayıncılar Meslek Birliği YAYBİR’in acil önlem taleplerine kulak vermeye çağıran CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Kültür hayatımızdaki yangını söndürmek için Kültür Bakanlığı, yayınlama faaliyeti için sertifika verdiği yayınevlerine kitap basacağı kağıdı sübvanse ederek sağlamalı” diye konuştu.

Akkuş İlgezdi, acil önlemleri şöyle sıraladı:

“Meclis’te bütün partilerin üzerinde görüş birliğine vardığı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndaki değişikliği derhal gerçekleştirilerek, ikincil kullanım ve benzeri gelirler tanımlanmalıdır. 

Devletin yıllardır topladığı özel kopyalama harçları vakit geçirmeksizin hak sahiplerine ödenmelidir. 

İnternet siteleri üzerinden satılan kitaplarda rekabet adına yapılan yıkıcı indirimlere son vermek için sabit fiyat uygulamasına ilişkin yasa taslağı ivedilikle TBMM’den geçirilmelidir.

Kağıt ithalinde uygulanan, kitap kağıdında % 8, Bristol’de %18 KDV uygulanması acilen sıfırlanmalıdır. Kağıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazlar, AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmalıdır.”

 

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu