Gündem

Kıymetliler toparlanma çabasında

Aşı gelişmeleriyle birlikte kıymetlilere gelen sert satışların ardından, altın toparlanma çabası içerisinde olduğu bir seansı geride bıraktı. 1861 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, gün ortasına kadar yukarı doğru bir ivme izledi. Seans ortasına kadar yukarı doğru hareket eden sarı maden, 1885 dolar/onsla seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Aşıya rağmen altının toparlanıyor olması, altının ileriki günleri açısından pozitif bir sinyal vermeyi devam ettiriyor. Diğer taraftan aşı haberlerinin yanı sıra FED üyelerinin artan vaka sayılarına dikkat çekmeye devam ediyor. Dün Dallas FED Başkanı Robert Kaplan artan vaka sayıları sağlık sistemi yeniden çökme noktasına getirebileceğinin, bunun 2021 yılın ilk çeyreğinin zor geçmesine sebep olacağını vurguladı. Altın tüm yaşananların ardından dünkü seansı 1877 dolar/onstan tamamlarken hanesine yüzde 0,8 kazancı yazmış oldu.

Gümüş de altınla benzer şekilde toparlanma çabasında içerisinde olduğu bir seansı geride bırakırken, 24 dolar/onsun üzerinde tutunmayı başardığı bir seansı yaşadı. Güne 24,07 dolar/ons seviyesinden başlayan beyaz maden.24,22 dolar/onstan bir kapanış yaparak yüzde 0,6 kazancı hanesine yazdı.

Platin günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken,900 dolar/onsun altındaki seyri devam ediyor. 866 dolar/onstan seansa başlayan platin, seansı 886 dolar/onstan tamamlarken yüzde 2,3 kazancı hanesine yazmış oldu.

Paladyum ise günün tek kırmızıda kapatan kıymetli madeni olarak öne çıktı. 2483 dolar/ons seviyesinden güne başlayan kıymetli maden, seansı 2463 dolar/onstan tamamlarken önceki güne kıyasla yüzde 0,8 kayıp yaşamış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda uzun süreden sonra alıcıların iştahlı olduğu bir seans geride kalırken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 -1,25 dolar/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 6.841 kg altın, 1.529 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak Troy
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı