Gündem

Küresel piyasalar haftaya zayıf başlangıç yapıyor,

 

Küresel piyasalar haftaya zayıf başlangıç yapıyor, BİST pozitif ayrışma çabasında

Bir yandan enflasyon endişeleriyle oluşan faiz artırım baskısı diğer yandan arka arkaya büyüme beklentilerinde gelen aşağı revizyonlar para politikalarının yönü konusunda kafa karışıklığına neden olmaya devam ederken Ukrayna-Rusya özelinde yükselen jeopolitik riskler de küresel risk iştahı üzerinde baskının devamına neden oluyor.

 

Global ölçekteki düşük risk iştahına karşın BİST pozitif ayrışma çabasında. Cuma günü gelen satışları önemli destekleri üzerinde karşılamayı başaran endeks bu hafta içerisinde de bilançoların desteğiyle görece güçlü görünümünü korumaya çalışacaktır Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

 

Bugünkü ekonomik takvimde, Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi datasını takipte olacağız. Yeniden ön plana çıkan jeopolitik risklerin(Rusya-Ukrayna gerilimi kaynaklı savaş riski) küresel ölçekteki fiyatlaması da yine izleniyor olacak.

Öne Çıkan Haberler

Küresel tarafta, Cuma günkü işlem gününe; Perşembe günü açıklanan ABD TÜFE verileri sonrasında Fed’in Mart ayında 50 Bp.lık faiz artırma ihtimalinde görülen sert artışların etkisiyle risk iştahı düşük başladık. İlerleyen saatlerde Rusya-Ukrayna gerilimine dair Kremlin’den gelen açıklamada: 4 ülkenin Doğu Ukrayna anlaşmazlığı üzerinde yaptığı müzakerelerde sonuç alınamadığının belirtilmesi ile de kısmen tedirginlik oluştu. Keza, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in: Yeni Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırına gelmeye devam ettiğini ve her an Ukrayna işgalinin başlayabileceğine yönelik söylemleri de kritikti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Rusya-Ukrayna gerilimi artıracak açıklamalar yaptı. Açıklamada: NATO’nun, Doğu kanadını güçlendirebileceklerini ve gerekirse hızlı bir şekilde daha fazla konuşlandırabileceklerini söyledi.

ABD TÜFE rakamları sonrasında; tahvil faizlerinde önceki gün görülen ekstrem yükselişler ve yine Fed’in 16 Mart FOMC kararlarında 50 Bp. faiz artırım kararı çıkmasına yönelik tahminlerde ortaya çıkan keskin artışların bir miktar gerileme göstermesi, gün içerisinde piyasalara olumlu yansıdı.

Ancak, akşam saatlerinde ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’dan gelen tedirgin edici açıklamalar, Rusya’nın Ukrayna sınır bölgelerine askeri yığınak yaptığı ve bir çok ülkenin vatandaşlarını tahliye etmeye başladığına dair haber akışları ile risk iştahı hızla daraldı. Borsalar sert satış yerken, Dünya’nın en çok petrol üreten ülkelerinden Rusya’daki arz güvenliğine dair endişelerle birlikte Petrol fiyatları hızla tırmandı. Güvenli liman arayışlarında ise; Japon Yeni, Ons Altın ve Tahviller ön plana çıktı. Dünya’nın en konvertibl para birimi olan ABD Doları da, haliyle bir çok para birimi karşısından değer kazandı.

Yurtiçinde; Aralık’ta Cari Açık ve Sanayi Üretimi Beklentilerden İyi Geldi, Perakende Satışlar Daraldı!

Haftanın son gününde, TCMB tarafından açıklanan Cari İşlemler Dengesi; Aralık ayında 3 Milyar 841 Milyon Dolar açık verirken, böylece 2021 yılının toplam cari açık miktarı 14 Milyar 882 Milyon Dolar oldu. TÜİK’in açıkladığı Sanayi Üretimi; Aralık ayında yüzde 1.6 oranında artarken, senelik gerçekleşme yüzde 14.4 olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde, Perakende Satışlar’da ise; aylık bazda 6 ay sonra daralma(yüzde -2.7) ortaya çıktı.

TCMB, her ay düzenlediği Piyasa Katılımcıları Beklenti Anketi’ni açıkladı. Ankette; yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 29.75’den yüzde 34.06’ya yükselirken, 12 ay sonrasının TÜFE tahmini ise yüzde 25.37’den yüzde 24.83’e geriledi. Kur tahminleri; sene sonu için 10 kuruş düşüşle 16.04 olurken, 12 ay sonrası için de 24 kuruş düşüşle 16.62 oldu. GSYİH büyüme öngörüleri ise; yıl sonu için yüzde 3.7’de, 12 ay sonrası için yüzde 4.2’de sabit kaldı.

Diğer yandan, gün sonunda Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch; Türkiye’nin kredi notunu “BB-“den “B+”ya indirdi. Not görünümü ise “Negatif” olarak korundu.

Bugünkü ekonomik takvimde, Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi datasını takipte olacağız. Ayrıca, Perşembe günkü ABD TÜFE rakamları sonrasında Fed sıkılaştırmasına yönelik beklentiler ve diğer majör merkez bankalarının politika adımlarına dair öngörüler de, yeniden ön plana çıkan jeopolitik risklerin(Rusya-Ukrayna gerilimi kaynaklı savaş riski) durumuyla birlikte küresel çapta kritik olacak.

Endeks kritik destek ve ortalamaların üzerinde ivmesini korumaya çalışıyor

Aşağı bir başlangıcın adından en düşük 1992 puan seviyesini gören endeks devamında hızlı bir şekilde tepki verdi ve günü yüzde 0,61’lik yükselişle 2051 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,51 ve holding endeksi yüzde 0,37 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,47 ile turizm, en çok kaybettiren ise yüzde 0,97 ile metal, ana sanayi oldu. Trend takip modelimiz son 3 gündür SAT konumundan TUT konumuna geçmiş durumda.

Gelen satışları Ekim ayı ortasından gelen trend desteği üzerinde karşılamaya devam eden endekste ilk ara destek 2020 seviyesindeki 10g HO seviyesi. Bu seviye üzerinde endekste 2100 seviyesi hedef konumda kalmaya devam ediyor. 1950-1970 ikincil güçlü destek seviyesi konumunda.

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Kaynak Işık Yatırım, Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.
Başa dön tuşu