Ekonomi

Merkez Bankaları haftası

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

Fed – Boe – TCMB – BoJ Faiz Kararları / Almanya ZEW

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,50 Seviyesi Altında Kalıcı Olacak (mı)?

Haftanın Konuşmaları

17 Mart Çarşamba Saat 21.30 BoE Başkanı Bailey

Merkez Bankaları Haftası…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 118,456,002 – tedaviye pozitif cevap veren 74,954,608 – ölü sayısı 2,628,544 kişiye ulaşmıştır.

Piyasalarda ABD tahvil dinamikleri fırtınası şimdilik dinerken, piyasanın şahin – Fed’in güvercin duruşu etkinliğini korumaktadır. Bu noktada ABD 10 yıllık tahvil faizinde normalleşme için %1,50 altında hareketi takip ederken, piyasanın enflasyon algısında tekrar şahinleşme ile %1,74 – %2,00 bölgesini dikkate alıyoruz.

Mevcut durumda tahvil dinamikleri fırtınası dinerken, fiyatlama teşvik paketi ve alt yapı harcamalarının büyümeyi destekleyeceği hikâyesine dönerek, risk on modunu etkinleştirmektedir. Bu tema ile ABD endekslerinden rekor seviyeler etkin olurken, Fed’in genişleyici politikalarının süreceği beklentisi ilave katalist olmaktadır.

ABD 10 yıllık tahvil faizi…

 

S&P500 endeksi (beyaz) – 12 aylık brüt temettü verimi (mavi) – 10 yıllık (turuncu)

ABD 10 yıllık tahvil faizi > S&P500 temettü verimi devam etmesine karşın endekste yukarı yön etkin olmaktadır.

 

Bu hafta takip edilecek başlıklar;

  • Fed faiz kararını 17 Mart Çarşamba günü saat 21.00’de açıklayacaktır. Araştırma olarak Fed tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Saat 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında güvercin olmasını ve pandemi kaynaklı risklerin sürdüğünden ekonominin desteğe ihtiyaç duyacağını tekrar vurgulamasını ve enflasyon konusunda aşırı güvercinliğe kaçmadan piyasa dostu mesajlar vermesini bekliyoruz.
  • TCMB faiz kararını 18 Mart Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacaktır. Araştırma olarak politika faizinden 100 baz puan faiz artışı ile %17 seviyesinden %18 seviyesine yükseltilmesini bekliyoruz. Faiz artışının temel nedeni olarak yıllık enflasyonda yükselişin sürmesi ve bunun için TCMB’nin sıkı para politikası duruşundan önden yüklemeli aksiyon alması gerekliliği oluşturmaktadır.
  • BoE faiz kararını 18 Mart Perşembe günü saat 15.00’te açıklayacaktır. Araştırma olarak %0,10 seviyesinde olan politika faizi ve varlık alım programı tutarında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
  • BoJ faiz kararını 19 Mart Cuma günü açıklayacaktır. Araştırma olarak BoJ tarafında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 317.366 seviyesi ile 300 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında 90 seviyesi üzerinde hareket etkin olmaktadır.  (90 psikolojik algı takip!)

USDTRY paritesi için piyasanın algısında 200 günlük basit hareketli ortalama 7,4245 seviyesi referans olmaktadır. Mevcut durumda 200 günlük ortalama üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı