Gündem

Merkez piyasayi şaşırtacak mı?

Dünya borsaları ABD teknoloji hisseleri öncülüğünde gerilemeye devam ediyor. Vaka sayısınin arttığı bir ortamda ek mali pakete yönelik umutların azalmasi ABD hisselerini baskılıyor. 3250 seviyesinin altında kapatan S&P 500 için bir sonraki destek 3.050 seviyesinde.

Türkiye varlıklarında PPK oncesi hisse lehine ayrışma devam ediyor. Kur, tahvil ve CDS satıcılı seyrederken hisse senedi güçlü seyrediyor. Günün sürprizi uzun bir aradan sonra sanayi hisselerini yenen bankalar.

ABD ve Avrupa vadelileri Borsa Istanbul’da satıcılı bir seyre işaret ediyor. BIST-100 için destek ve direnç olarak 1.085 ve 1.113 öne çıkıyor.

Saat 14.00’te açıklanacak PPK toplantısında genel beklenti politika faizinde artış olmaması yönünde. Son dönemde Türk lirasında yaşanan değer kaybı sonrası üst bantta artış olup olmayacağı günün sorusu.

Piyasa fiyatlamaları (kur, CDS, 10 yıllık DIBS) Merkezin sıkılaşma yönünde adım atmayacağını söylüyor . Bankalara gelen alış ise üst bantın artacağına işaret ediyor. Biz üst bantta 150bp’lik bir artış öngörüyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
PPK toplantısında üst bantta 150bp sıkılaşma bekliyoruz
TCMB’nin politika faizini (1 haftalık repo) %8,25’te sabit tutarken, kurdaki değer kaybına karşılık olarak fonlama üst bandını (gecelik faiz: % 9,75, geç likidite penceresi: %11,25) 150 baz puan artırmasını bekliyoruz. Böyle bir hamle TCMB’nin ortalama fonlama faizini %11,5’in üzerine hızla çekmesine olanak tanıyacaktır. Böyle bir kararda Türk lirası için sınırlı pozitif bir etki bekliyoruz, piyasalar politika faizi üzerinden yapılan ve daha güçlü bir sıkılaşmayı tercih ediyor. Yıl sonunda TCMB’nin ortalama fonlama faizinin %13’e ulaşmasını bekliyoruz. PPK’da herhangi bir sıkılaşma yapılmaması ise önümüzdeki aylarda daha büyük bir faiz artışını gerektirecektir.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı