Gündem

Salgına karşı ekonomiyi açık tutarak mücadele edeceğiz

Dünya borsaları ekonomilerin salgın nedeniyle kapanmaya başlaması nedeniyle kar satışlarıyla geriledi. Ek Mali Paketin 2021 yılına belirsiz bir tarihe kaldığı bir ortamda ekonominin yavaşlayacağı endişesi ABD piyasalarından başlayarak Avrupa’ya yayılan sınırlı satışlara neden oldu. Risk iştahında henüz önemli bir bozulma görmüyoruz. Altın, dolar gibi emin liman yatırım araçlarında önemli bir hareket yok. Güney Amerika borsaları yükselişini sürdürüyor.

Salgının hızlanması gerekçesiyle Merkez Bankası’nın daha az sıkı para politikası uygulayacağı endişesiyle Türkiye varlıkların dünyaya göre daha sert kayıplar görülüyor. MSCI Türkiye %2,6 düşüşle en çok kaybettiren gelişmekte olan ülke endeksi konumunda. Son dönemin yıldızı bankalar ve holdingler endekse göre çok daha sert geriliyor. Euro-tahvil getiri eğrisinde 15-20bp, 5 yıllık CDS seviyesinde 15bp genişleme görülüyor.

Günlük can kaybının 100’ü geçmesi üzerine Türkiye ikinci dalgaya karşı mücadelede yeni tedbirler açıkladı. Ekonomiyi ayakta tutarak salgınla mücadele etmeyi amaçlayan Türkiye Avrupa ülkelerine göre daha yumuşak önlemler açıkladı. Salgın kontrol altına alınamazsa önlemler sertleşebilir. Ancak her durumda ekonomi açık tutarak salgınla mücadele edilecek diye anlıyoruz.

Piyasadaki satışlar devam eder mi? Açıklanan önlemlerin ekonomide sert bir yavaşlamaya yol açmasını beklemiyoruz. Merkez Bankası buna rağmen Perşembe günü politika faizini daha az artırır mı? 400bp artış görüşümüzü değiştirmedik. Ancak aşağı yönlü riskler artıyor.

Mevcut piyasa faizleri ile Merkez Bankası politika faizi arasında 400 baz puanın üzerinde bir makas oluşmuş durumda. Merkez Bankası 400-450 bp faiz artırdığında piyasa ile aynı yere gelecek. Eğer 150 – 200 bp gibi sınırlı bir artış olursa Türkiye varlıklarında sert bir tepki görebiliriz. Mevcut piyasa fiyatlamaları bu konuda net bir sinyal vermiyor. Banka hisseleri, CDS ve Eurotahvil piyasası faiz artışının daha az olabileceğine işaret ediyor. Kur tarafında ise böyle bir fiyatlama görmüyoruz.

ABD ve Asya piyasalarının seyri Borsa İstanbul’da yatay açılacağına işaret ediyor. Ancak dünyada vaka sayısında devam eden artış piyasada aşağı yönlü risklerin devam ettiğini gösteriyor. Perşembe günü öncesinde Merkez Bankası’nın kararı öncesinde piyasalarda oynaklık devam edebilir. Merkez Bankası için 400bp faiz artışı beklentimizi koruyoruz. Ancak aşağı yönlü risklerin arttığını da kabul ediyoruz. Endeks için destek olarak 1.245 seviyesindeki eski zirve, direnç olarak da 1.270 seviyesi öne çıkıyor.

Haberler & Makro Ekonomi

Cumhurbaşkanı salgın tedbirlerini açıkladı Koronavirüs kaynaklı ölümlerin Nisan zirvesinin %80’ine ulaşması ve hastanelerin dolması üzerine Türkiye yeniden hareketliliği sınırlayıcı tedbirler alıyor. Salı akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan salgının yayılma hızını düşürmeyi amaçlayan bir dizi tedbir açıkladı. Tedbirler kapsamında hafta sonları 10.00 ve 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma yasakları başlıyor. AVM, market, berber ve kuaförlerin çalış ma saatleri hem hafta içleri hem de hafta sonları 10.00 ila 20.00 arası sınırlandırıldı. Restoran ve kafeler müşterilere kapalı olacak, sadece paket servis usulüyle hizmet verilecek. Okullarda eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online sürdürülecek. Kamu ve özel sektörde esnek mesai düzenine geçilmesi konusunda adımlar atılacak. Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

i) Aşı haberleri ve ekonomi politikalarında normalleşmenin beklentileri desteklemesi,

ii) alınan önlemlerin Nisan-Mayıs aylarına göre sınırlı olması

ii) şirketlerin yeni koşullarda iş yapmaya daha hazırlıklı olması gibi sebeplerden ötürü tedbirlerin yaratacağı daralmanın sınırlı olmasını bekliyoruz. Buna rağmen Kasım ayında ihracatın Avrupa’daki gelişmelerden ötürü gerilemesi, kafe, restoran ve AVM yasaklarının hizmetler ve perakendede Ekim ayına göre daralmayı tetiklemesi mümkün.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı