Kültür Sanat

Sanata ilk adım coşkusu

SANATA İLK ADIM COŞKUSU, BU YIL TAKSİM 360 ve STEP ONLINE İLE İKİNCİ KEZ SANATSEVERLER İLE BULUŞTU

“Herkes İçin Ulaşılabilir Sanat” fikriyle yola çıkan ve bu yıl ikinci kez 16-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşen STEP ISTANBUL ve STEP ONLINE, yedi günde yedi bine yakın ziyaretçiyi ağırladı!

“Sanat herkesin hayatının bir parçası olmalıdır” fikriyle 2019 yılında Contemporary Istanbul ve TOMTOM Designhood iş birliği ile ikinci kez düzenlenen Step İstanbul, Ford Otosan sponsorluğunda Tarlabaşı Taksim 360 Projesi’nde sıkı Covid 19 önlemleri altında gerçekleştirildi.

16 – 17 Kasım tarihlerindeki ön izleme ile kapılarını açan Step Istanbul, sanata meraklı ve sanatı hayatının bir parçası haline getirmek isteyen herkesi Taksim 360 projesinde ağırladı. Yedi günde 7 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Step Istanbul’’da, ziyaretçiler 500 TL- 20.000 TL. arasındaki eserleri inceleme fırsatı bulurken, Step Webinar programı, TomTom Kırmızı binasında katılım gösteren inisiyatifler büyük ilgi gördü.

24 galeri, 5 inisiyatif ve 273 sanatçının 852 eserle yer aldığı Step İstanbul, içinden geçilen zor dönemde çağdaş sanatın, sanatçıların desteklendiği; katılımcılarda, ziyaretçilerde çağdaş sanat merak motivasyonun arttırıldığı, özellikle çağdaş sanatın geleceği adına umutları tazeleyen bir etkinlik oldu. “Hayatın devam etmesi için sanatın desteklenmesi şart” prensibiyle tüm olumsuzluklara rağmen fiziken ve online düzenlenen etkinlikte sergilenen eserlerin %36’sı alıcısını buldu.

Contemporary Istanbul YK Başkan Yrd’cısı Rabia Bakıcı Güreli: “Bu yıl daha önce deneyimlemediğimiz şartlar altında etkinliğimizi gerçekleştirdik. Hazırlık döneminde bizi en çok Covid 19 önlemlerini organize etme ve uygulama kısmı endişelendiriyordu. Başarılı bir organizasyonla ve titizlikle uygulanan kurallarla 1 haftayı tamamladık. Ve diyebilirim ki fiziken ve çevrimiçi olarak Step İstanbul, dönemin şartları doğrultusunda ilgi gören bir organizasyon oldu. Katılımcı galerilerimiz, sanatçılarımız; etkinliğe gelen sanatseverler, izleyiciler alandan memnun ayrıldılar. Satışlarla da bu memnuniyeti perçinlediğimizi düşünüyorum. Buradan aldığımız ödevlerle de çağdaş sanatın desteklenmesi ve gelişmesi için etkinlik bitiminde 2021 yılında maskelerin, hastalığın olmadığı güzel günlerde Step İstanbul’un ruhuna uygun olan bir mekanda tekrar bir araya gelebilmek için çalışmalarımıza başlayacağız. Hep dediğimiz gibi hayatın devam etmesi için sanatın desteklenmesi şart. Step İstanbul’da adeta paslarını atan galeriler, sanatçılar ve koleksiyoncular ve tüm sanat dünyası Aralık 14 ile 20 arasında yer alacak Contemporary Istanbul’a hazırlanıyorlar.

STEP ISTANBUL’UN ARDINDAN…

Sanat piyasası hareketlendi: Anna Laudel Gallery, ArtOn İstanbul, PG Art Gallery, Redart, Mixer gibi tanınmış galerilerin yanı sıra Artopol Galeri, FAAR Art & Design gibi genç ve yeni toplamda 24 galeriden 273 sanatçının 852 eserlerinin sergilendiği Step Istanbul”da pek çok ilke imza atıldı ve ortalama satış oranı %36 oldu.

Step Webinar ve Instagram canlı yayınlarına Yoğun İlgi:

Step Istanbul kapsamında Step Webinars başlığı altında hazırlanan konuşma program ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. “Kuşaklararası Koleksiyonerlik” başlıklı Esra Özkan’in moderatörlüğünde koleksiyoner Hacı Sabancı ve Arzu sabancı’nın katılımlarıyla gerçekleşen oturum en çok ilgi görenler arasındaydı. Burçin Nilay Kalınbayrak tarafından moderasyonu yapulan “Sanat Projeleri yazılımı ve başvuru süreçleri” semineri de yüksek ilgi gördü.

Sosyal Medyada Paylaşım Rekoru:

De Artium, sergilediği yeni medya eserleri ile sosyal medyada en çok paylaşılan içeriklerden biri oldu. Ferda Art Platform, Gallery Rooms, ArtTV ve PG Art galerilerinin eserleri de sosyal medyada çok sayıda paylaşım ve etkileşim aldı.

STEP Online ve İnisiyatiflerle STEP devam ediyor:

TomTom Kırmızı binasında yer alan sanat insiyatifleri ve STEP Online, 30 Kasım tarihine kadar ziyarete açık olacaklar.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı