Gündem

Seçim kutlamaları devam ediyor

Başkanlığa giden 270 oya ulaşmak için Biden’ın Ge’orgia (16), North Carolania (15), Nevada (6), Pennsylvania (20) eyaletlerinden birini alması yetiyor. Trump’ın ise dört eyaletin dördünü de alması gerekiyor. Hafta sonuna kadar Biden’ın zaferini ilan etmesi, Trump’ın ise birden çok eyalet için itiraz etmesi bekleniyor. Kesin olmayan sonuçlar Demokratların Başkanlığı alacağına ancak Senatoyu ele geçiremeyeceğine işaret ediyor.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar tarafından sınırlı farklarla paylaşılan bir Senato ve Temsilciler Meclisi Demokratların büyük bir mali paket açıklamasını zorlaştırıyor. Vergileri artırmak, yeşil ekonomiye geçmek gibi radikal politika değişikliklerini yapabilmeleri mümkün gözükmüyor.

Piyasa fiyatlamaları yatırımcıların seçim sonucundan bağımsız politik belirsizliğin geride kalmasından memnun olduğunu gösteriyor. İtirazlarla uzayan bir seçim sonrası belirsizlik fiyatlanmıyor. ABD ve Avrupa borsalarında teknoloji hisselerinin öncülüğünde %2-%3 bandında bir yükseliş görüyoruz. S&P 500’ün %2’nin yükselmesine rağmen fiyatı düşen hisselerin sayısının fiyatı artanlardan daha fazla olması ender görülen ve rahatsız edici bir gelişme.

Küresel risk iştahındaki iyileşme, zayıf dolar ve gerileyen ABD faizlerine paralel Türkiye varlıklarında güçlü bir seyir görüyoruz. Seçim öncesi bankalarla başlayan yükseliş borsa geneline yayılıyor. MSCI Türkiye %1,1 yükselerek gelişmekte olan piyasalara göre daha güçlü bir seyir izledi. Eurotahvil ve CDS tarafında da pozitif ayrıştık.

ABD vadelileri ve Asya borsaları Borsa İstanbul’da yükselişin devam edeceğine işaret ediyor. Türk lirası sabah ilk işlemlerde dünyaya göre daha kötü seyrediyor. Kurdaki yükseliş devam ederse sanayiler bankalara göre daha güçlü seyredebilir. Borsa İstanbul için destek ve direnç seviyeleri olarak 1.155 ve 1.180 seviyeleri öne çıkıyor.

Beklentilere göre çok güçlü gelen Petkim’de ve beklenenden daha az kötü gelen THY hisselerinde pozitif piyasa tepkisi görebiliriz. Türk Telekom’un karı beklentilere göre biraz daha iyi geldi. Ancak pozitif tepki için Türk lirasının değer kazanması gerekiyor. Güçlü gelmesine rağmen büyük ölçüde fiyatlandığı için Coca Cola ve Sabancı Holding hisselerinde özel bir tepki beklemiyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı