Sponsorlu Bağlantılar

Siirt Kültür ve Eğlencesi

Siirt Kültür ve Eğlencesi

Bu yazımızda siirt’e biraz kültürel ve eğlence yönünden bakmak sohbet istedik ilçe merkezinde yaptırılan Din ve astronomi bilgini olan İbrahim Hakkı’nın Hocası İsmail Fakirullah türbesinden başlayabilirsiniz burası iki kubbenin örttüğü bir türbedir. Her sene 21 mart tarihinde güneşin ilk ışıkları türbenin penceresine ulaşmaktadır. Bunun amacı ise içeri giren güneşin ilk ışıklarının türbenin baştarafını aydınlatmasıdır. Görenlerin sürekli olarak ilgisini çeken bir durumdur. Türbenin yan tarafında bir kütüphane yer almaktadır bununla birlikte burası bir müze haline döndürülmüştür. Siirt’ in yaylalarında bir çok zengin bitki türü yer almaktadır bu türler arasında da en çok ağlayan gelin ismiyle bilinen laleler bulunur. Yaylalar yaz aylarında adeta insan akınına uğrar.

Boton vadisine geldiğinizde ise burası kesinlikle görmeniz gereken doğa harikası bir noktadır. Vadinin masaj salonu duvarlarında mağaralar yer alır sayıları ise bir hayli fazladır insana keşfetme duygusunu yeniden canlandırır. Siirt’ in kent merkezinde kilise de yer almaktadır bunun yanı sıra manastır da büyük ilgi görür. Kesinlikle gezip görmeniz gereken tarihi bir kilise ve manastır demek yerinde olacaktır.

Siirt’ in mutfak kültürü kendine hastır buraya hikayeleri geldiğiniz zaman zengin bir mutfağın aynı zamanda sizi karşılayacağınızı da bilmeniz lazım. Özellikle büryan ve de perde pilavı tüm Türkiye’ye mal olmuştur. Büryan yazın daha fazla tercih edilmekte olan bir et yemeğidir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı