Kültür Sanat

Step İstanbul’la çağdaş sanat bir tık ötenizde

Step İstanbul’la çağdaş sanat bir tık ötenizde…

16-17 Kasım’daki ön izlemenin ardından 18-22 Kasım tarihleri arasında Taksim 360 Projesi’nde düzenlenecek olan Step İstanbul, bu yıl ilk kez çevrimiçi olarak da sanatseverlere ev sahipliği yapacak. 16 Kasım’da ön izleme ile birlikte aktif hale gelecek çevrimiçi platforma stepistanbul web adresi üzerinden erişilebilecek.

Contemporary Istanbul ve Tomtom Designhood iş birliği ikincisi düzenlenen Step İstanbul, yapıldığı ilk yılda çok ilgi görmüş ve ikinci yıl hazırlıklarına bu motivasyonla başlamışken tüm dünyayı etkisi altına alan COVID 19 pandemisi nedeniyle Nisan ayında yapılacak etkinliğini Kasım ayına ertelemişti. Ford Otosan sponsorluğunda 16 – 17 Kasım ön izleme ve 18-22 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak Step İstanbul, dönemin gerekliliklerine göz önünde tutarak çevrimiçi etkinliği de titizlikle yürütülen çalışmaların ardından fiziki etkinlik döneminde aktif hale getirecek.

24 galerinin ve inisiyatiflerin katılımıyla gerçekleşecek olan çevrimiçi Step İstanbul’da sektörde en iyi 360 görüntü yükleme araçlarından biri olan Kuula platformundan faydalanıldı. 800 üzerine eserin görülebileceği çevrimiçi Step İstanbul, 16 Kasım’da fiziksel etkinlikle eş zamanlı gösterime sunulacak.

Step İstanbul – Çevrimiçi Hakkında

Step İstanbul Çevrimiçi platformu her bir galeri için özel olarak yapılmış 24 alandan oluşuyor.

Kullanıcıların rahatlıkla kullanabilecekleri altıgen bir alan içerisine kurgulanan yerleşkede, çeşitli ölçeklerde farklı galeriler, inisiyatifler ve sponsor alanları yer alıyor. Bu alanlar içerisinde geçişlerin yer aldığı platform içerisinde 350’i aşkın sanatçının 800’ü aşkın eseri yer alıyor. Katılımcılar çevrimiçi Step Istanbul platformuna web tarayıcıları üzerinden ulaşabilir veya telefonlarını kullanarak galeriler içerisinde 360 derece tur yapabilirler. Sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile deneyimlenecek olan eserlere aynı zamanda web tarayıcısı üzerinden veya telefonlarınızdan ziyaret edebilirsiniz. Sergilenen eserlerin künye ve fiyat bilgisine görsellerin üstüne tıklayarak ulaşmanız mümkün olacaktır.

Step İstanbul 360 ile ilgili Esra Özkan şunları söyledi:

“Pandemi ile birlike hızlıca adapte olduğumuz teknolojinin etkilerini fuarlar, müzeler, galeriler özelinde gün geçtikçe etkin olarak kullanıldığını görüyoruz. Step Istanbul’da “Sanata Adım At” mottosu ile tüm koleksiyonerleri hem fiziksel alana hem de Step Istanbul çevrimiçine davet ediyoruz. Bu bağlamda, Step Istanbul Çevirimiçi herkesin rahatça gezebileceği ve eserlerin künye ve fiyat bilgilerine ulaşabilecekleri kolay bir ara yüze sahip. Sanata bir adım atmak isteyen herkes için ulaşılabilir olmanın en kolay hali.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı