DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4446403,41%
İstanbul
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tatil modu

Tatil modu

ABONE OL
30 Aralık 2021 01:00
Tatil modu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dün ABD borsaları günü karışık bir görüntüyle kapatırken, S&P500 endeksi rekor seviyeden hafif gerileyerek günü %0,1 düşüşle tamamladı. Bu sabah ise vadeliler artı bölgede kalmaya çalışıyor. Asya piyasalarına bakıldığında, ana endekslerde satıcılı seyir hakim. Tatil modunda işlem hacimlerinde düşüş gözlenirken, tahvil ve pariteler tarafındaki sakinlik ise sürüyor. Bir taraftan Omikron varyantına karşı kapanma haberleri gelse de diğer yandan varyant kaynaklı hastaneye yatış oranlarının düşük olması ve karantina süresinin on günden beş güne düştüğüne yönelik haber akışı piyasalarda varyant kaynaklı stresi azaltıyor. Ek olarak, Güney Afrika’daki bir ön çalışma, Omikron enfeksiyonun, Delta varyantına karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Yurtiçi tarafta ise yeni düzenlemeler takip edilmeye devam edilirken, kurdaki sert dalgalanmanın ardından dün oynaklıkta nispeten bir miktar azalma gözlendi. Dün 11,83 seviyesinden kapatan Dolar/TL bu sabah da dünkü kapanış seviyesi civarında hareket ediyor. BIST100 endeksi ise dün sert satışla karşılaştı. Endeks günü %2,46 oranında düşüşle kapatırken, bankacılık endeksi (XBANK) %5 oranında değer kaybetti. BIST100’deki işlem hacmi ise 23,7 milyar TL ile son haftaların en düşük seviyesinde gerçekleşti. Sert düşüşlerin ardından gelen tepki sonrasında aylık ortalamaya gelmeden satışlarla karşılaşılması teknik olarak düşüşün devam edebileceğine işaret ediyor ki kısa vadeli göstergelerde de tekrar bozulma gözlendi. Endeksin güne ise hafif alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. 
 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   
Bugün veri takvimine bakıldığında, ABD’de TSİ 18’de kasım ayına ilişkin bekleyen konut satışları verisi takip edilecek. ABD’de konut satış işlemlerinin tamamlanma süreci birkaç ayı bulduğu için bekleyen konut satışları verileri, gelecek aylardaki konut satışları için önemli bir gösterge oluyor. ABD’de bekleyen konut satışları aylık bazda ekim ayında %2,4 düşüşün ardından kasım ayında %7,5 artışla beklentilerin üzerinde artış kaydetmişti. Özellikle, yükselen konut kiraları, düşük konut stokları ve konut kredisi faizlerinde beklenen artışın tüketicilerin konut talebini artırmasında etkili olduğu görülüyor. Bekleyen konut satışlarının kasım ayında %0,5 artışla yükselişini yavaşlayarak da olsa sürmesi bekleniyor.  

Yurt içi tarafta ise, TCMB 2022 Yılı Para ve Kur Politikası metnini TSİ 10’da yayınlayacak.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Şirket arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin İş Birliği Protokolü” çerçevesinde Bakanlık adına Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi 3464/1 Parsel İnşaatı İle Park Düzenleme İşi ‘nin sözleşmesi, Yüklenici Mustafa Ekşi İnş. Tur. San. ve Tic. Ltd. Şti. & Aydur Yapı A.Ş. İş Ortaklığı ile 27.12.2021 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli 274mn TL+KDV’dir.

Halk GYO (HLGYO, Sınırlı Pozitif): Şirket ile Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş., grup firması olan Faver Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’nin borçlu olduğu Şirket Ana Ortağı Banka arasında Sakarya Adapazarı İlçesi’nde 59,3bin m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmaz üzerinde proje geliştirmek üzere “İş Birliği Protokolü” akdedilmiştir. Taraflar ile yapmış olunan anlaşmaya göre, bu projeden elde edilecek hasılatın %65’i Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’nin (yüklenici), %30’u Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’nin borçlu olduğu Şirket ana ortağı Banka’nın ve %5’i de Şirket payı (Şirket’in beklenen asgari hasılat payı tutarı 30 milyon TL) olacaktır. Ayrıca bu protokol kapsamında, Şirket ile ana ortağı Banka arasında, bedeli Banka’nın toplam hasılat payından vadeli olarak karşılanacak arsaya ilişkin “Taşınmaz Satış Protokolü” imzalanmıştır.

Migros (MGROS, Nötr): SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (SAHA) tarafından yapılan çalışma sonucunda, Şirketin 9,67 (96,69) olarak belirlenmiş olan Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 9,67 (96,69) olarak teyit edilmiştir.

Tat Gıda (TATGD, Nötr): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkelerine uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (SAHA) tarafından yapılan çalışma sonucunda, Şirketin Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 9,52 (% 95,17)’ye yükseltilmiştir.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Nötr): SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (SAHA) tarafından yapılan çalışma sonucunda, Bankanın Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 9,62’den (96,17) 9,69’a (96,85) yükseltilmiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: Altın hesaplarının Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Merkez Bankası tebliğine göre, 28 Aralık 2021 tarihi itibariyle altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde Türk Lirası mevduat veya katılım hesabına çevrilecek.

Ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalarca kullandırılan kredilerin amacına uygun kullanımı için iç kontrol mekanizmalarının zamanında oluşturulmadığı gerekçesiyle 13 bankaya 50’şer bin TL ceza uygulanmasına karar verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bireysel veya tüzel müşterilere Türk lirası cinsinden kullandırılan kredilerin amacına aykırı işlemlere konu edilmemesine yönelik gerekli kontrollerin azami seviyede oluşturulması uyarısında bulunmuştu. Kaynak: AA
  
Telekomünikasyon: Deloitte’un, Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) sektörlerine ilişkin tahminlerini paylaştığı “TMT Öngörüleri 2022 Raporu” açıklandı. Rapora göre, 5G teknolojisi, Wi-Fi 6 teknolojisiyle donatılmış cihazların satışı, gelecek birkaç sene içinde 5G uyumlu cihazları geride bırakacak. Deloitte’un tahminlerine göre 2022’de 5G uyumlu cihazlar pazarda 1,5 milyar dolarlık hacme ulaşacak, Wi-Fi 6 teknolojili cihazların satışı ise 2,5 milyar adedi geçecek. (Kaynak: AA)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Bosch Fren (BFREN): Şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde Türk Metal Sendikası tarafından Şirket işyerinin de içinde bulunduğu işyerlerinde uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Şirkete bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.
 
Gen İlaç (GENIL): Şirketin üretim tesisinin kapasite artırımı projesine ilişkin başlayan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanmış olup, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN): Şirketin iştiraki Europower Ukraine LLC firmasının fabrika inşaatının tamamlandığı açıklanmıştır. Şirket tarafından, tesisin faaliyete geçmesi için gerekli olan makine sevkiyat ve montajların tamamlanarak, Ocak-Şubat 2022 tarihinde seri üretime başlanacağı planlanmaktadır.

Kiler Gayrimenkul (KLGYO): Şirket’in, İller Bankası tarafından yapılan İstanbul İli Pendik İlçesinde bulunan arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesine verdiği teklif uygun bulunmuş olup Şirket’in %99 hissesine sahip olduğu Kiler GYO A.Ş. – Biskon Yapı A.Ş. İş Ortaklığı sözleşmenin imzalanması için davet edilmiştir.

ORÇAY Ortaköy Çay Sanayi (ORCAY): Şirket, SİZBİZ Çay Sanayi Gıda Pazarlama Ticaret A.Ş. ile 28.12.2021 tarihinde 500 tonluk çuvallı kuru çay satışı için sözleşme imzalamıştır. Bu sözleşme neticesinde 2021 yılının son çeyreğinde satışlara 13mn TL + KDV’lik olumlu bir etki oluşacaktır.

Papilon Savunma (PAPIL): Şirketin ortaklarından Kafein Yazılım sahip olduğu 1,8mn TL nominal hisseyi borsada satış için MKK’ya kaydettirdi. Papilon Savunma’nın ödenmiş sermayesi 34,4mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler sermayenin %5,2’sini oluşturuyor.

Ünlü Yatırım Holding (UNLU): Şirketin ortaklarından Standard Bank Group Limited sahip olduğu 6,1mn TL nominal hisseyi borsada satış için MKK’ya kaydettirdi. Ünlü Yatırım’ın ödenmiş sermayesi 175mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydettirilen söz konusu hisseler sermayenin %3,5’ini oluşturuyor. UNLU hisseleri dün %5,38 düşüş kaydetmiştir.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 100 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 488 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,48 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,45-%1,49 bandında hareketin ardından %1,48 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 30 baz puana varan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 40 baz puana  yaklaşan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sekabetgiriş Dinamobet güncel Sekabet yeni Supertotobet üyelik Marsbahis üyelik instagram takipçi satın al Seojen instagram takipçi satın al Instagram yabancı takipçi satın al takipçi satın al takipçi satın al kripto para bayan doktor SMM Panel SMM Panel

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Özel Dedektif - instagram beğeni satın al - Tiny House - Antalya haber - Takipçi Satın Al - Ucuz takipçi satın al Yalova haber - Köpük