Gündem

Tekfen Holding 3Ç20 Sonuçları

İş Yatırım – Şirket Haberleri: Tekfen Holding 3Ç20 Sonuçları

Beklentileri oldukça altında (ISY tahmini: 163 milyar TL ve konsensüs: 155mn TL net kar), Tekfen Holding 3Ç19’da kaydettiği 258 milyon TL net kara karşılık 3Ç20’de 15 milyon TL net zarar açıkladı. Gübre ve terminal işletmelerinin güçlü performansına rağmen, taahhüt segmentinin kötü performansın sonuçlar üzerinde oldukça negatif etki yarattı. Satış gelirleri 2,69 milyar TL (yıllık % 10 düşüş) gerçekleşirken, konsolide FAVÖK 3Ç19’de kaydedilen 401 milyon TL’ye karşı 10 milyon TL olarak gerçekleşti. Net nakit pozisyonu bir önceki çeyreğe göre% 53 azalarak 833 milyon TL’ye geriledi.


Şirket 2020 yılı beklentilerini revize etti. Buna göre gelir beklentisini %9 arttırırken FAVÖK ve net kar beklentisini sırasıyla %18 ve %26 düşürdü. Şirket, üçüncü çeyrekteki zayıf performansı nedeniyle taahhüt segmenti beklentilerinde aşağı, kuvvetli performansları nedeniyle kimya sanayii ve hizmet segmentlerinde ise yukarı yönlü revizyona gitti. Revize edilen rakamlar taahhüt ve kimya sanayi için daha iyi bir dördüncü çeyrek beklentisine işaret ediyor.

Yorum: Beklentilerin ciddi oranda altında kalan sonuçlara piyasa tepkisinin olumsuz olmasını bekliyoruz. Şirket bugün saat 16:30’da bir telekonferans gerçekleştirecek. Ardından tahminlerimizi aşağı yönlü revize edebiliriz. Proje portföyü ve yeni proje almada yaşanan sıkıntılar göz önüne alındığında taahhüt segmenti için şirketin beklentilerinin üzerinde aşağı yönlü risklerin mevcut olduğunu düşünüyoruz.

 

Kaynak İş Yatırım – Ezgi Akalan
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı