Sponsorlu Bağlantılar

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı obezite hastalığına sahip hastalarda yapılabilen cerrahi bir operasyondur ve fazla kilolarından şikâyetçi olan hastalarda güvenle uygulanabilir. Fazla kilolarından şikayetçi olan ve normal yollardan kilo veremeyen hastalar için tercih edilen bu yöntem ile hastalar kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmayı başarır. Tüp mide ameliyatları günümüz şartlarında birçok sağlık merkezinde başarı ile uygulanır. Hastalar başarılı sonuçlar ile kısa süre içerisinde normal yaşamlarına geri dönebilirler.

Tüp mide ameliyatı ile hastaların midelerinin yüzde 80’lik kısımları alınır ve midenin küçültülmesi sağlanır. Bu sayede kontrolsüz yeme alışkanlığı bulunan hastaların beslenme düzenlerini normalleştirmeleri sağlanır. Midenin geniş kısmı alınarak mideye muz şekli verilir. Gerçekleşen operasyon ile hastalar kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulma şansı bulur.

Mide Küçültme Ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı kapalı gerçekleşen bir ameliyattır. Ameliyat için uygun bulunan hastalar basit dikişler ile bu operasyonu atlatabilir. Hastalar kapalı ameliyat olması nedeni ile birçok operasyona nazaran daha kısa süre içerisinde iyileşir. Operasyon esnasında hastanın karnında işaretlenen noktalardan delikler açılır ve bu delikler yardımı ile cihazlar mideyi görüntüleyerek operasyonun gerçekleşmesini sağlar. Operasyonun bitmesinin ardından dikişler kapatılarak küçük izler ile hastalar operasyonu tamamlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Birçok devlet hastanesinde gerçekleştirilen bir operasyon olmasına rağmen özel hastanelerde de sıklıkla bu operasyonlar yapılır. Her yıl güncellenen fiyatlar ve ameliyat ile ilgili merak edilenler sağlık merkezlerinin danışma personellerinden öğrenilebilir. Her konuda anlaşma sağlanmasının ardından hastalar verilen randevu gününde hastanede hazır bulunarak operasyona girebilir. Mide küçültme ameliyatı fiyatları her sağlık merkezinde farklılık gösterir.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ameliyatı geçiren hastalar kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmak için ameliyat sonrasında doktor kontrolünde olmak zorundadır. Eğer verilen diyet listelerine uyulur ve beslenme düzeni değiştirilir ise hastalar kısa süre içerisinde hayal ettikleri ideal kiloya kavuşabilir.

Obezite ameliyatı kapalı yapılan bir operasyondur ve operasyon sırasında midede bulunan açlık hormonunun bir kısmı alınır. Bu sayede hastalar operasyon sonrasında daha az oranla açlık hissi duyarlar.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı ile fazla kilolarından şikayetçi olan hastalar daha zayıf bir görünüme sahip olabilir. Ön muayene ile gerçekleşen kontrollerin ardından operasyon için uygun olan hastalar başarılı bir ameliyat ile bambaşka bir görünüme kavuşabilir.

Tüp mide ameliyatı ileri düzey obezite hastalarında uygulanabilen bir operasyondur. Vücutta birçok rahatsızlığa da neden olan aşırı kilolar bu operasyon ile kısa süre içerisinde vücuttan atılır ve hastalar daha sağlıklı bir vücuda sahip olur. Aşırı kilosu bulunan ve obezite grubunda yer alan, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan hastalar bu ameliyat için uygun olan hasta türleridir. Ameliyatlar anestezi eşliğinde gerçekleştiği için hastaların anesteziye engel olacak bir durumlarının olmaması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler Olamaz?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen hastaların istenilen kriterlere sahip olması ve risksiz grupta yer almaması gerekir. Özellikle herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan hastalar birçok durumda bu ameliyat için uygun bulunmaz. Kalp ve damar rahatsızlığı bulunan hastalar da anestezi alamayacağı için bu ameliyata dahil olamazlar.

Güvenle uygulanan tüp mide ameliyatı operasyonları vücut kitle endeksi belirli bir rakamın altında kalan hastalara da uygulanamaz. Bununla birlikte yapılan muayenelerde yemek borusunda herhangi bir şekilde rahatsızlık veya iltihap bulunan ve bununla birlikte psikiyatrik rahatsızlığa sahip olan kişilerde de bu operasyon uygun bulunmaz. Ön muayene sırasında doktorlar tarafından ameliyata engel teşkil edebilecek bir hastalık teşhis edilmesi halinde de hastalar obezite ameliyatı statüsünden çıkartılırlar.

 

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı