Gündem

Türkiye varlıkları pozitif ayrışmaya devam ediyor

Hızlı çıkış sonrasında dünya borsalarında bir ayrışma yaşanıyor. 2020 yılının yıldızı ABD ve Çin borsalarında teknoloji hisseleri ağırlıklı kar satışları görüyoruz. Salgın yüzünden çok dayak yiyen Avrupa ve Güney Amerika borsalarında ise aşı haberi sonrası başlayan yükseliş devam ediyor. Havacılık, enerji ve banka hisseleri küresel olarak en çok kazandıran sektörler.

Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışmaya devam ediyor. DPT kökenli Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığına, Maliye kökenli Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanmasını “ekonomi politikaların normalleşeceğinin” işareti olarak okuyan yatırımcılar Türkiye varlıklarına yöneliyor.

Gün içi zaman zaman artan oynaklığa rağmen hisse senedinden, CDS’e, Türk lirasından, Euro-tahvile Türkiye varlıklarında gelişmekte olan piyasalara göre daha güçlü bir seyir görüyoruz.

Hisse fiyatlamalarına baktığımızda “Aşı Bulundu”, “Hayat Normalleşiyor”, “Türk lirası güçleniyor” temalarının genelde işlediğini görüyoruz. “Evde Kal” (Bim, Migros, Şok, CarrefourSA, Logo, Arena, Indes, Teknosa) ve “Zayıf Türk lirası” (Enka, Koza Altın, Şişe Cam) sepetleri zayıflarken, “Aşı Bulundu” (THY, Pegasus, Tav Holding, Do & Co, Tupras, Mavi), “Hayat Normalleşiyor” (Bankalar, Koç Holding, Kordsa) ve “Türk lirası güçleniyor” (Bankalar, Anadolu Grubu Holding) sepetleri değer kazanıyor.

İskontolu satılan Turkcell, Turkcell’in çekim gücüne katılıp düşen Turk Telekom, Türk lirası güçleniyor diye gerileyen Şişe Cam, aşı bulundu diye değer kaybeden Migros ve Bim hisselerini temel olarak beğenmeye devam ediyor ve alış öneriyoruz. Kar açıklaması sonrası hedef değerimizi artırdığımız Yataş için AL tavsiyesi veriyoruz.

Piyasalardaki yükseliş devam eder mi? Sabah ilk işlemler itibariyle ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki işlemler Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret ediyor. Dünkü alışların gücü ve özel hikayesi nedeniyle Türkiye dünyaya göre pozitif ayrışmaya devam edebilir. Endeks için 1.225 destek, 1.260 direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor. “Aşı bulundu” ve “Hayat Normalleşiyor” sepetlerinin endeksi yenmeye devam edeceğine inanıyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi

BDDK yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti Normalleşme adımları kapsamında BDDK yerli bankaların yabancı bankalarla vadede TL satım yönünde gerçekleştireceği para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerini artırdı. S öz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplanan yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenen sınırlama vadesine 7 gün kalan işlemler için %2’den %5’e, vadesine 30 gün kalan işlemler için %5’den %10’a, vadesine 1 yıl kalan işlemler için %20’den %30’a güncellende.

MSCI Türkiye Endeksi Değişiklikleri

Yapılan açıklamaya göre, Anadolu Efes (AEFES.IS) Türkiye endeksinden çıkarılırken, MSCI Global Small Cap Endeksine dahil edildi. Global Small Cap Endeksine dahil edilen diğer hisseler ise Anadolu Sigorta, Bera Holding, Fenerbahçe Futbol, Gübre Fabrikaları, İş Yatırım Menkul Değerler, İzmir Demir Çelik, Nuh Çimento, Oyak Çimento, Tofaş, Türk Traktör ve Halkbank. Değişiklikler 30 Kasım’dan itibaren geçerli olacak. ?

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı