Gündem

Ukrayna-Rusya gerginliği volatilitenin devamına neden oluyor

Enflasyon endişeleri ve para politikalarının yönü konusunda kafa karışıklığı devam ederken Ukrayna-Rusya özelinde yükselen jeopolitik risk küresel piyasalar üzerinde kısa vadede en etkin baskı unsuruna dönüşmüş durumda. Gelen karşılıklı açıklamalar gün içinde volatilitenin yüksek kalmasına neden olurken piyasalar yön bulmakta zorlanıyor

BİST-100 cephesinde endeksin gelen satışları Ekim ayı ortasından gelen trend desteği üzerinde karşılama çabası devam ediyor. Özellikle bilanço ve temettü beklentisi olan hisseler bu süreçte ön planda kalmaya devam ediyor.

Jeopolitik meselelerin yanında bugünkü ekonomik takvimde; ABD’den Perakende Satışlar ve ABD’den Mevcut Ev Satışları verilerini; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla birlikte takipte olacağız.

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Öne Çıkan Haberler

Dün de küresel çapta piyasaların dikkati öncelikle; Rusya-Ukrayna gerilimi çerçevesindeki jeopolitik risklerdeydi. Özellikle, öğlene doğru Ukrayna cephesinden gelen: Rusya’nın, Luhansk bölgesindeki bir köye ateş açtığına dair haber akışları; bir savaşın başlayacağı endişelerini tırmandırarak risk iştahını hızla daralttı. İlerleyen saatlerde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba; Ukrayna’nın Stanytsia Luhanska köyünün, işgal altındaki Donbas topraklarından ağır silahlarla bombalandığını açıkladı.

Rusya tarafı ise, doğrudan müdahaleyi kabul etmeyerek; Doğu Ukrayna’daki şiddet olaylarından endişe duyduklarını belirtti. Ancak, yine de ABD, İngiltere ve NATO’dan gelen açıklamalarda: Rusya’nın saldırgan bir tutum içerisinde hareket ettiği belirtildi ve yeni saldırıların olabileceğine dair endişeler dile getirilerek, buna yönelik tepkiler yükseldi.

Majör merkez bankaları cephesinde, Avrupa Merkez Bankası Üyesi Pablo Hernandez de Cos: para politikasında herhangi bir erken sıkılaştırmanın yalnızca ekonomiye zarar vereceğini ve teşviklerin kademeli olarak geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomik takvimde takip edilen önemli verilerde; ABD’nin Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları beklentiden kötü gerçekleşme gösterdi. Yine, ABD’de açıklanan Konut Başlangıçları da beklentiyi karşılayamazken, İnşaat İzinleri ise tahminlerin üzerinde geldi.

TCMB, PPK Karar Metinde; Liralaşmaya Yoğunlaştı!

Yurtiçinde ise dikkatler dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yapacağı Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak kararlardaydı. Kararlar öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz tartışmalarının gündemden düştüğünü ve kurun istikrar kavuştuğunu söyledi. Sırada enflasyonu tek haneli seviyelere indirmek hedefi olduğunu ve ülkemizin ayağına vurulan her pranga gibi faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız sözleri dikkat çekti.

TCMB de Politika Faizini beklentiler dahilinde yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Metinde önceki aya göre sınırlı sayıda ve minör değişiklikler yapılırken; “Liralaşma” vurgusunun ön plana çıkartıldığı görüldü. Jeopolitik meselelerin yanında bugünkü ekonomik takvimde; ABD’den Perakende Satışlar ve ABD’den Mevcut Ev Satışları verilerini; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla birlikte takipte olacağız.

Ayrıca, Rusya-Ukrayna gerilimi eksenindeki jeopolitik risklerin durumu da; küresel çapta fiyatlamalar üzerinde direkt etkili olabilir

2055-2060 seviyesi önemli direnç haline gelmiş durumda

En yüksek 2059 puan seviyesini gören endeks devamında artan satış baskısı sonrasında günü yüzde 1,54 düşüşle 2010 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,83 ve holding endeksi yüzde 1,67 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 0,03 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 5,43 ile turizm oldu. Trend takip modelimiz bir kez daha SAT konumuna geçmiş durumda

Son 1 haftadır 2055-2060 bölgesini direnç haline getiren endekste bu seviyeden gelen satışların orta vadeli trend desteği (1990) üzerinde karşılanmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Volatilitenin yüksek kalmaya devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmelerinin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Kaynak  Işık Yatırım – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu