Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1657,25 ve 1678 puanları arasında dalgalanarak günü %1,27’lik yükselişle 1674,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Dün güne olumlu başlangıç yapan vadeli kontrat, gün içinde volatil bir seyir izlese de bankacılık endeksindeki kuvvetli seyir ve ABD’de spot piyasaların açılışı sonrası küresel risk iştahının artmasıyla günü zirvelerine yakın seviyelerden noktaladı. Gün içinde ABD senato seçimine yönelik gündem ve hizmet PMI rakamları takip edildi. Bugün ise Avrupa ve ABD’deki veri akışı önemli olacak. Kontratın güne yükselişle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1685 seviyesinin üzerinde 1690 ve 1700 seviyeleri önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise aşağıda 1665 seviyesinin altında 1650 ve 1637 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,3550 ve 7,4701 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,56’lık düşüşle 7,3563 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı TL varlıklardaki olumlu seyrin devam etmesiyle dün sert geri çekildi. ABD senato seçimleri sonrası küresel dolar endeksinin son 33 ayın dip seviyelerine gerilemesi kontratın dün güne sınırlı düşüşle başlamasını sağladı. Öğleden sonra dolar endeksindeki tepki yükselişlerine karşın TL’deki pozitif ayrışmanın daha da belirginleştiğini, kontratın günü en düşüklerinden tamamladığını izledik. TL dün Meksika Peso ile birlikte dolara karşı en çok değerlenen para birim olurken, dolar diğer gelişmekte olan para birimlerine karşı karışık bir görünüm sergiledi. Bugün yurtiçinde yine olumlu bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD tarafında açıklanacak ISM imalat dışı PMI ve haftalık işsizlik başvuruları verileri ile akşam kongrede yaşanan olayların yansımaları takip edilecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 89,5 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle yatay seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,29 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,30 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı