Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı dün 1322,75 ve 1337,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,08’lik yükselişle 1331,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat dün gün içinde zaman zaman kar satışlarıyla karşılaşsa da yarın gerçekleşecek kritik TCMB faiz toplantısı öncesi ılımlı seyrini devam ettirdi. Gün içinde ABD’deki teşvik paketine yönelik gündem izlenirken anlaşmaya yönelik beklentiler öğleden sonra küresel risk iştahını destekledi. Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün dünün zirvesi 1336-1338 bölgesinin üzerinde 1343 ve 1348-1350 bölgesi önem kazanacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1330 seviyesinin altında 1323 ve 1315 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ekim vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,8380 ve 7,8888 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,48’lik düşüşle 7,8407 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı aşağı yönlü seyrini dünde devam ettirdi ve cuma günü başlayan düşüş serisini 3 güne çıkardı. Yurtiçinde önemli bir veri akışının bulunmadığı günde yurtdışında teşvik paketine yönelik görüşmeler takip edildi. Olası bir anlaşmaya yönelik beklentiler küresel risk iştahını desteklerken öğleden sonra dolar endeksinde kayıplara neden oldu. Dolar endeksi bir ay sonra yeniden 93 seviyesinin altını test ederken gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğuna karşı da sınırlı da olsa değer kaybetti. Bugün yurtiçinde yine önemli bir veri akışı bulunmazken yarınki kritik TCMB faiz toplantısı öncesi fiyatlamalar yakından takip edilecektir. Yurtdışında ise gün içinde önemli bir veri akışı bulunmazken dünkü teşvik paketi görüşmelerinin yansımaları ve akşam saatlerinde yayınlanacak Fed bej kitap raporu yatırımcıların ilgisini çekebilir. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,1 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 92,9 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,87’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,86 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı